מבזקים

הלווית הגאון מרמות נערכה ללא המנוח

שכונת רמות בירושלים אבלה: הגאון שהקים את רמות החרדית הלך לעולמו בפתאומיות. זעם בקרב המלווים, מסע ההספדים נערך אמש ללא מיטת המנוח מחשש לקורונה

חרדים16.10.2020 | 13:03

צילום: באדיבות המצלם

ברוך דיין האמת: בירושלים הלך לעולמו בפתאומיות הדיין הגאון הרב שלום חזן זצ"ל רב קהילת משכן מאיר בשכונת רמות ומגדולי הרבנים של הקהילה בצרפת והוא בן 67 בפטירתו.

ל'בחדרי חרדים' נודע כי אתמול בשעות הצהריים עשה המנוח את דרכו לכיוון הכותל המערבי מבית מדרש ספרדי שבסמוך שם הרביץ תורה. באמצע הרחוב התמוטט הרב זצ"ל ופונה לבית החולים לאחר כשעה השיב הרב את נשמתו לבוראו כשהוא מותיר אחריו אלפי תלמידים המומים בארץ ובצרפת.

המנוח זצ"ל היה תלמידו המובהק של הגאון רבי חיים חייקין זצ"ל בצרפת. בהמשך חייו עלה לארץ והגיע לשכונת רמות עוד בהיותה שכונה חילונית.

לאחר שהרפורמים ניסו להשתלט על השכונה ואף לבנות בית כנסת הציל הגר"ש חזן את השטח מידם והקים את בית מדרשו משכן מאיר. הבית כנסת הראשון שהוקם בשכונת רמות בבירה.

במשך עשרות שנים מסר נפשו למען בית המדרש, כולל אברכים, והקהילה שאותה הקים בעשר אצבעותיו במסירות נפש.

המנוח גדל בדירה פשוטה וצנועה וכל מה שהיה לו נתן עבור צדקה וחסד לתלמידיו.

במהלך מסע הלוויה הספידהו גדולי תורה וראשי ישיבות בניו וחתניו. בין הרבנים הגאון רבי שלמה קצין רב ביהמ"ד ספרדי, הגאון רבי רפאל לרדו מראשי ישיבת פאר התלמוד, הגאון הרב בן זקן ראש ישיבת גילה, הגאון הרב אפרים בוגרד חבר בית הדין. חתנו הרב מאיר חזן ועוד.

 

גדולי התורה ציינו את הענווה הגדולה של המנוח והאמונה התמימה כל חייו במסירות נפשו בהרבצת התורה והעמדת תלמידים הרבה ויחסו לכל אדם קטן כגדול.

לאחרונה סבל מהתנכלויות וביזיונות שנגרמו לו ובעקבות כך עבר ייסורים קשים. אחד מתושבי רמות סיפר שהגיע מלפני זמן למעונו של האדמו"ר רבי דוד אבוחצירא לבקש את ברכתו אמר לו רבי דוד: "יש קטרוג על השכונה שלכם שמבזים תלמיד חכם גדול ואתם שותקים".

עם הישמע הבשורה הקשה מאות מתלמידיו התכנסו למסע ההספדים בסמוך לבית מדרשו וחלקו לו כבוד בדרכו האחרונה. לאחר שראו כי יש עיכובים של המיטה שעדיין לא הגיעה לבית המדרש וזאת לאחר החלטת בית החולים לבדוק האם אולי הרב נדבק בנגיף הקורונה החלו במסע ההספדים.

אך במשך שעתיים ספדו לרב זצ"ל כשהמיטה עדיין לא הגיעה וזאת בגלל סירוב של הגורמים בבית החולים לשחרר את המיטה מחשש שאולי הרב נדבק בנגיף והלוויה צריכה להיות ע"פ הנהלים של נפטר קורונה, מה שגרם לזעם רב בקרב מאות מתלמידיו שבאו מרחוק לכבדו בדרכו האחרונה ונאלצו לאחר ההספדים לשוב על עקבותיהם בלי ללוות את המנוח זצ"ל והכל בגלל טענות מוזרות.

המשך מסע הלוויה והקבורה תערך היום יום שישי אחר חצות בהר המנוחות בירושלים.

תהא נשמתו צרורה בצרור החיים.

הלוויה, היום

בחדרי חרדים

שתף כתבה זו