רוחאני: נפתח צנטריפוגות כחלק מצמצום המחויבות להסכם הגרעין

נשיא איראן אמר כי ארצו תנקוט בצעדים הנדרשים כדי "להגן על זכויותיה" ברקע המו"מ עם המדינות החתומות על הסכם הגרעין. טראמפ אמר כי "הדלת לפגישה עם רוחאני פתוחה", לאחר שסנקציות נוספות הוטלו על חברות איראניות

מדיני4.9.2019 | 22:21

טוויטר רשמי - נשיא איראן

נשיא איראן חסן רוחאני אמר היום (רביעי) כי יש התקרבות בין טהראן לבין יתר המדינות החתומות על הסכם הגרעין, אך ציין כי ביומיים הקרובים יוכרזו צעדים נוספים לצמצום מחויבותה של הרפובליקה האסלאמית לעסקה. הוא אמר כי במסגרת הצעד הבא בתוכנית הגרעין, יחזרו האיראנים לפיתוח צנטריפוגות. רוחאני הודיע כי הצעד הזה מתוכנן ליום שישי הקרוב, והוסיף: "ננקוט בכל הצעדים הנדרשים לשמירה על הזכויות והאינטרסים של האומה האיראנית".

איראן ושלוש המדינות האירופיות החתומות על ההסכם - בריטניה, צרפת וגרמניה - מנהלות שיחות להצלת ההסכם, שעומד בפני קריסה אחרי שארצות הברית פרשה ממנו בשנה שעברה והטילה מחדש סנקציות נוקשות על טהראן. האחרונות שבהן הוטלו אתמול על תכנית החלל של טהראן, לאור החשש שהיא משמשת לפיתוח תכנית הטילים שלה. באיראן מכחישים זאת.

השליח האמריקני לנושא האיראני, בריאן הוק, אמר היום כי ממשל טראמפ לא מתכוון לוותר על סנקציות כדי להענות להצעה הצרפתית להעניק מסגרת אשראי לאירן. "אנחנו לא יכולים להבהיר בצורה יותר חדה שאנחנו מחויבים להפעיל לחץ מקסימלי ואנחנו לא מחפשים לתת הנחות" אמר. מוקדם יותר אמר נשיא ארצות הברית, דונלד טראמפ, כי "הדלת לפגישה עם רוחאני פתוחה".

המאמצים להצלת הסכם הגרעין מובלים על ידי נשיא צרפת עמנואל מקרון, שמנסה לשכנע את ארצות הברית להציע לאיראן הקלות. רוחאני אמר בישיבת ממשלו כי הצדדים מתקרבים, אך לא צפויות הבנות סופיות בימים הקרובים. "אם היו לנו 20 מחלוקות עם האירופים בעבר, היום יש שלוש", אמר. "רובן נפתרו, אבל לא הגענו להסכם סופי".

רוחאני לא פירט מה הצעדים החדשים שיינקטו, אולם אמר שהם "יהיו חשובים ביותר". לדבריו, "זהו הצעד החשוב ביותר שניקח והשפעותיו, אינשאללה, יהיו גדולים ועם הצעד הזה הארגון לאנרגיה אטומית (של איראן) יאיץ את התהליך".

איראן הקצתה לאירופה חודשיים בטרם תנקוט את השלב השלישי בצמצום המחויבות שלה להסכם שנחתם ב-2015, והיא כבר חצתה ב-1 ביולי את מאגר האורניום המועשר שלה מעבר לרף 300 הק"ג שהותיר לה ההסכם. שבוע לאחר מכן, היא הכריזה כי חצתה את רף 3.67% להעשרת אורניום.

ביום שישי הודיעה הסוכנות הבינלאומית לאנרגיה אטומית (סבא"א), שמפקחת על יישום ההסכם שנועד לצמצם את תכנית הגרעין של טהראן תמורת הקלה בסנקציות הבינלאומיות, כי ברשותה של איראן כ-360 ק"ג של אורניום מועשר, ורק כי קצת יותר מ-10% ממנו הועשר לרמה של 4.5%.

מוקדם יותר אמר סגן שר החוץ של איראן, עבאס עראקצ'י כי טהראן תשוב ותתחייב מחדש לתנאי הסכם הגרעין בתמורה ל-15 מיליארד דולר, בהתאם להצעת צרפת. במסגרת ההצעה, פריז תעביר את הסכום באשראי עד לסוף השנה, בתמורה לחזרת איראן להסכם שנחתם ב-2015 מול המעצמות, זאת כדי להתגבר על החלטת ארצות הברית לפרוש מההסכם.

הוא אמר כי ארצו תשוב לממש את ההסכם אך ורק אם יועברו 15 מיליארד דולרים לארבעה חודשים. "אחרת, תהליך הפחתת המחויבויות שלנו להסכם יימשך, או שאירופה תצטרך לקנות נפט מאיראן או לספק לאיראן את המקבילה למכירת נפט כקן אשראי, כדי להבטיח את רווחי איראן מנפט", הבהיר.

ביום שלישי שעבר אמר רוחאני כי על ארצות הברית להסיר את הסנקציות הכלכליות שהטילה על איראן, לפני שתיתכן פסגה עם נשיא ארצות הברית דונלד טראמפ. זאת על רקע דברי נשיא צרפת בוועידת ה-G-7, כי בשלו התנאים למפגש כזה, וכי הוא מקווה שהוא יתקיים בתוך כמה שבועות. בנאום ששודר בשידור חי בטלוויזיה, אמר רוחאני כי טהראן תמיד מוכנה לקיים משא ומתן. "אנחנו נמשיך לצמצם את המחויבות שלנו להסכם הגרעין ב-2015 אם האינטרסים שלנו לא יובטחו", הדגיש.

וואלה!

שתף כתבה זו