פרשת לך לך תש"פ, יראון, יקב הרי גליל.

מדור שבועי מרתק באדיבות מומחה היינות שרגא גבהרד | והשבוע: יראון 2000-2016, יקב הרי גליל

יין ואלכוהול 8.11.2019 | 00:47

מאור קינסבורסקי, פלאש 90

פרשת לך לך תש"פ, יראון 2000-2016, יקב הרי גליל

ה' מבטיח לאברהם: "וַאֲגַדְּלָה שְׁמֶךָ", אומרים חז"ל: "שיֵצא מוניטין שלך בעולם" (בר"ר לט/יא). ממשיכים חז"ל ומבארים, שזה יבוא לידי ביטוי, על ידי מטבעות מיוחדים ש'צעיר וצעירה' מוטבעים בצד אחד, ו'זקן וזקנה' בצד השני כשהכוונה לאברהם ושרה. כך כתוב גם בגמרא (ב"ק צז/ב), אלא שהגמרא לא מחברת את זה לפרשת השבוע. בתוספות שם מבואר, שזו לא הייתה חקיקה של צורת אדם, אלא היו כתובות המילים 'זקן וזקנה', ו'צעיר וצעירה'.

יש לעיין אם כן היכן הכבוד של אברהם ושרה, הרי רבבות זקנים וזקנות מתהלכים בחוצות עיר, מי מודיע שהזקנים הללו הם אברהם ושרה?

התשובה היא שעד אברהם אבינו לא הייתה זיקנה, אלא, את הגיל אפשר היה לגלות רק בערך, לפי כמות הצלקות וחריצי הרוח, הקור והשמש, שהסטטיסטיקה מוסיפה בכל שנה.

אבל תמונה של הדר זיקנה עם שֵׂעָר שֵׂיבָה, התחיל אצל אברהם אבינו (ב"מ פז/א).

הרעיון לכך פשוט, גוי ממוצע מתבייש להיות זקן, שהרי לדעתם "העולם שייך לצעירים" ומי ששיבה נזרקת בזקנו, ממהר לצבוע את שערותיו (ב"מ ס/ב). אברהם אבינו חידש את רעיון הכבוד לזקנים, ורק מאז כותבים 'זקן וזקנה', כסמל של תואר כבוד. דרך אגב למדנו מסיפור זה, שגם שרה התפארה בַּשֵּׂיבָה המבורכת שלה, כי גם אשה זקנה זה כבוד, לא רק איש זקן.

אמנם מה שנאמר בתורה שצריך לכבד את הזקנים, זה אולי מטעמי חסד, בגלל שהם חלשים, אבל הרי במפורש נאמר: "נֶגֶד זְקֵנָיו כָּבוֹד" (ישעיהו כד/כג).  כמו כן נאמר: "הֲדַר זְקֵנִים שֵׂיבָה" (משלי כ/כט). אין שום כבוד לסוס זקן או לכיסא מרופט, להיפך! מחירו צונח, מה שנכון בסוס, נכון בכל דבר גשמי, השנים מכרסמות בערך שלו.

הנאמר כאן הוא הקדמה, להוכיח שיין אינו משהו מהעולם הזה, לכן הזמן שעובר עליו, מיטיב איתו ומשבח אותו. מראש הוא נברא לצורך הקרבנות, וה' מאפשר לנו להשתמש בו, כדי לקדש ולהבדיל בשבת, לערוך חתונה, ברית מילה ושאר סעודות מצווה, ובדרך אגב לקחת גם לפעמים קצת בלי סיבה.

אני מתלבט אם לספר לכם על איזה יין טעמתי השבוע, או איזה יין להמליץ לכם, כי לפעמים זה לא אותו דבר. לפעמים הטעימה הייתה של משהו יקר, לפעמים של משהו שאין אותו בשוק, ולפעמים גם משהו לא כל כך טעים, הכל קורה במשך שבוע של סריקה וסקירת שווקים.

לכן הפעם, אשלב את כולם יחד.

השבוע השתתפתי בטעימת אורך של המותג 'יראון' ששייך ל'יקב הרי גליל'.

היו שם בקבוקים מבציר 2000 (19 שנה) ועד בציר 2016 שנמצא עכשיו בחנויות היין.

פה, זה לא המקום לפרט את כל התובנות שלי מה שווה ומה שונה במגוון הבקבוקים, אבל יראון 2016 הוא יין מעולה לשתייה כבר עכשיו ולעומת זאת, הוא גם יין שיהיה טוב בעוד עשור.

לחיים ושבת שלום!

שרגא גבהרד – יועץ בתחום הכשרותי והמקצועי ביין, סדנאות יין וסיורי יקבים: 052-6176201.
http://kosher-wine.co.il

הרצאה ייחודית, מעניינת וטעימה."כשרות היין" "חשיבות היין". "יין בתורה". "תהליך עשיית היין". "איך מתאימים וטועמים יין". "נזקים בכרמים ויקבים" ועוד מגוון נושאים רבים ומעניינים, מלווה בטעימת יינות. מתאים לכל ציבור, לפרטים נוספים לחצו כאן

רוצים להצטרף לקבוצות הווטסאפ של כל רגע?

לבקשת הצטרפות למוגנים וכשרים

להצטרפות ישירה לקבוצות

שתף כתבה זו