חשד: נשיאת העליון ובעלה ביצעו עבירות בנייה

אחרי שדווח באחרונה כי התובעת בתיקי נתניהו ביצעה לכאורה עבירות בניה בביתה בראש העין, הערב נחשפו ב'ערוץ 20' מסמכים המעידים לכאורה כי נשיאת העליון השופטת אסתר חיות ביצעה בביתה עבודות בנייה מבלי לקבל לכך אישור מוועדת התכנון והבנייה בעיריית תל אביב | הזוג חיות מגיב לתחקיר

חדשות בארץ25.10.2020 | 22:37

אילוסטרציה צילום: unsplash

נשיאת בית המשפט העליון השופטת אסתר חיות ובעלה דוד חיות, ביצעו לכאורה עבירות על חוק התכנון והבנייה, בכך שלא הגישו בקשה להיתר בנייה לעבודות שיפוץ שביצעו בשנת 2018, כך דווח לראשונה הערב (ראשון) ב'ערוץ 20'. הדיווח מצטרף לדיווח כי בביתה של הפרקליטה התובעת בתיקי נתניהו, עו"ד ליאת בן ארי בוצעו לכאורה עבירות בניה.

לפני מספר חודשים דווח כי בביתה של הפרקליטה ליאת בן ארי בראש העין, בוצעו לכאורה עבירות בנייה - דהיינו, הרחבות בניגוד לחוק.

כעת מפרסמים ב'ערוץ 20' חשד כי נשיאת העליון השופטת אסתר חיות ובעלה דוד, ביצעו לכאורה עבירות על חוק התכנון והבנייה, בכך שלא הגישו בקשה להיתר בנייה לעבודות שיפוץ שביצעו בשנת 2018.

מחומרים, בהם תמונות רבות ושרטוטים שהגיעו לידי התכנית 'הסיפור המרכזי' בהגשת אראל סג"ל ובועז גולן ב'ערוץ 20', עולה כי במהלך שיפוץ שבוצע בביתם של הזוג חיות בשנת 2018, הזוג העמיק את רצפת הבית, הסירו שלושה עמודים, הרחיבו חלק מהפתחים ואף הסירו חלק וחצבו בקורות היסוד. עבודות אלה, כולם יחד וכל אחת לחוד, מחייבות היתר בנייה, שכאמור לא התקבל.

בני הזוג, פנו בבקשת היתר בנייה כמה חודשים לאחר ביצוע העבודה. בבקשה הם ציינו בין השאר את רצונם להרחיב פתחים, אך לא ציינו את העבודות שכבר בוצעו ב-2018 – העמקת הריצפה, הסרת העמודים והריסה חלקית של קורות היסוד.

במחלקת התכנון והבנייה בעיריית תל אביב הבהירו ללא כל צל של ספק כי הסרת עמודים והעמקת ריצפה אלה הן עבודות שאסור לעשותם לפני קבלת היתר בנייה כדין.

גורמים בעיריית תל אביב מבהירים כי בבתים ישנים, כמו זה של חיות, לא תמיד שורטטו כל העמודים וללא כל קשר, חובה לקבל היתר על כל הסרת עמוד.

חוק התכנון והבנייה קובע מפורשות כי חל איסור לבצע ללא היתר עבודה שיש בה כדי לשנות מראה הבית (הסרת עמודים), פגיעה/מראה בשלד הבניין (עמודים וקורות יסוד) וכן שינוי שטח הדירה (העמקת הריצפה), או כלשון החוק: "לא יעשה אדם אחד מאלה ולא יתחיל לעשותו אלא לאחר שנתנה לו רשות הרישוי המקומית היתר לכך ולא יעשה אותו אלא בהתאם לתנאי ההיתר": "שינוי פנימי – שינוי שאינו נוגע לצד החיצוני של הבניין, אינו פוגע בחזיתו או במראהו או בשלד הבנין… ואינו משנה את שטחה של הדירה".

נשיאת העליון, אסתר חיות ובעלה דוד חיות, מסרו בתגובה: "בביתנו הפרטי בתל אביב נערך שיפוץ שהחל ביולי 2018 והסתיים במארס 2019 (למעט הרחבת הפתחים שאליה נתייחס בהמשך). העבודות שבוצעו במסגרת השיפוץ עד מרץ 2019 מהוות שינויים פנימיים ואינן טעונות היתר. הן בוצעו בפיקוח אדריכלי והנדסי בזמן אמת על מנת לוודא שתהא הקפדה מלאה על הוראות הדין ותוך הנחיית הצוותים לנהוג לחומרה בכל מקרה של ספק. מעבר לצורך ובאופן ספציפי יצוין כי: העמודונים הפנימיים שהוסרו במהלך השיפוץ אינם מהווים חלק מתוכניות הקונסטרוקציה שמופיעות בהיתר הבנייה של הבית ועל-פי חוות דעת הנדסית שהתקבלה טרם הסרתם – לא הייתה כל מניעה הנדסית או אחרת להסירם.

אשר לעבודה בקורות היסוד הקרקעיות – מדובר בעבודות לחיזוק היסודות המקוריים שהינם משנות החמישים של המאה הקודמת וזאת באמצעות עטיפה של רשת ברזל ויציקת חיזוק עליהן. לא הייתה הסרה של היסודות המקוריים ולא הייתה כל פגיעה או שינוי בשלד.

כמו כן, נוצקה רצפה לצורכי איטום והוחזר ריצוף על גבי היסוד המקורי במקום שתי שכבות ריצוף שונות שהיו קיימות טרם השיפוץ. במהלך השיפוץ נוצרו פתחי עבודה כתוצאה מעבודות להחלפת מסגרות הפתחים, אך המצב הושב לקדמותו עוד במהלך השיפוץ ובסיומו כל הפתחים תאמו את היתר הבניה המקורי בגודלם ובמיקומם. בניגוד לאמור בפנייתכם הרחבת הפתחים בוצעה רק בחודש ספטמבר 2019 לאחר קבלת היתר לכך. הדברים מתועדים וממוסמכים, לרבות במפות מדידה שצורפו לבקשת ההיתר. כמו כן, במהלך חודש יוני 2019 וטרם קבלת ההיתר בוצעה ביקורת של הפיקוח מטעם עיריית תל-אביב לגבי המצב הקיים.

הטענות שהועלו בפנייתך הן חסרות כל יסוד ונסמכות על מידע כוזב. אנו משוכנעים כי אם ייבחנו בעין מקצועית – הן לא ייראו אור". תגובת הנשיאה חיות ובעלה נמסרה ל'ערוץ 20' מבלי שבני הזוג ידעו שברשות בועז גולן תמונות מתוך עבודות השיפוץ, שרטוטים והתכתבויות דואר אלקטרוני המעידות על העבודות שנעשו בבית וכללו את כלל הטענות שהועלו בתחקיר.

 

שתף כתבה זו