זהירות: נמלת האש התגלתה ליד כפר אדומים

מתריעים בפני הציבור: נמלת האש התגלתה בשתילים שנרכשו במשתלת "אגרו-נוי" שליד כפר אדומים • הנמלה מסוכנת לסביבה ועקיצותיה כואבות מאוד, היו זהירים • נתקלתם בנמלת האש הקטנה? הודיעו למוקדי החירום

חדשות בארץ18.11.2020 | 11:34

נמלת האש הקטנה במשתלת אגרו נוי צילום: ערן חקלאי, המשרד להגנת הסביבה

שתילים רבים הנגועים בנמלת האש הקטנה התגלו בחלקים נרחבים משטחה של משתלת אגרו-נוי שליד כפר אדומים. המשתלה קיבלה הנחיות מהמועצה האזורית מטה בנימין, האוסרות מכירת צמחים מהאזורים הנגועים ודורשות לטפל במפגעים, עד להכחדת נמלת האש הקטנה משטחה. המשרד להגנת הסביבה עוקב אחר הנושא באופן רציף ומנחה מקצועית.

הציבור, וכן המשתלות שרכשו עציצים ושתילים מן המשתלה האמורה בתקופה האחרונה, מתבקשים לנקוט ערנות ולבדוק אם הם נגועים בנמלה.

עם רכישת שתילים חדשים ממשתלה, ניתן לבודד אותם למשך מספר שעות בקופסת קרטון עם פיתיונות (כמו חטיף חמאת בוטנים) בפינות הקופסה, ולראות אם נמשכות נמלי אש זעירות (נמלים בגודל כ-1 מ"מ בצבע כתום). אם מתעורר חשד להימצאות נמלי אש בשתילים חדשים, יש לדווח על כך למוקד הרשות המקומית ולהחזיר את השתילים הנגועים למשתלה, ולקבל הנחיות כיצד לטפל במפגע ולמנוע את התפשטותו.

על נמלת האש הקטנה:

נמלת האש הקטנה מוגדרת בעולם כאחד מ-100 המינים הפולשים המסוכנים לסביבה. הנמלה אינה מעבירה מחלות, אולם היא מהווה מפגע תברואי, ועקיצותיה כואבות מאוד ויוצרות מעין כוויה. 

נמלת האש. צילום:ערן חקלאי, המשרד להגנת הסביבה

לתיאור הנמלה וההנחיות לטיפול במפגע: 

שימת תכשירי הדברה בציון מיוחד על כך שהם מיועדים להדברת נמלת האש הקטנה, נמצאת במערכת חיפוש תכשירי הדברה באתר המשרד להגנת הסביבה. המשותף לכל התכשירים הוא כי הם פיתיון רעיל שהנמלים אוספות לקן וכך נפגעת גם המלכה – לא רק הפועלות.

כטיפול ראשוני מומלץ להדביר את נמלת האש הקטנה בעזרת פיתיונות גרגריים מחוץ לבית בכל שטח הגינה והחצר. אם טיפול זה לא פתר את הבעיה, אפשר לפזר פיתיונות גרגריים או פיתיון ג'ל גם בתוך הבית, לפי ההנחיות. השימוש בחלק מהתכשירים מותר לקהל הרחב, אולם אפשר להזמין איש מקצוע - מדביר מוסמך בעל רישיון הדברה בתוקף מהמשרד להגנת הסביבה.

השרה להגנת הסביבה, גילה גמליאל: "נמלת האש הקטנה מוגדרת בעולם כאחד מ-100 המינים הפולשים המסוכנים לסביבה ולאדם. אני קוראת לכלל המשתלות לוודא כי היא אינה בשטחן, ומהציבור אני מבקשת להגביר את ערנותו ולבדוק היטב בתחתיות העציצים הנרכשים בכל המשתלות"

 

שתף כתבה זו