מרהיב: מערכת 'כיפת ברזל' שודרגה. צפו בניסוי

כך נראית הגרסה המשופרת של כיפת ברזל: במהלך ניסויים שבוצעו בחודשים האחרונים הצליחה המערכת הישראלית ליירט בו זמנית מספר כטב"מים ומטחי טילים ורקטות | שר הביטחון: "המערכות החדשות וקפיצות המדרגה שנעשו בהן, מאפשרות לדרג המדיני והמבצעי מרחב תמרון מבצעי, שהוא קריטי לביטחון המדינה"

בטחוני16.3.2021 | 20:07

יירוט כיפת ברזל צילום: אגף דוברות והסברה, משרד הביטחון

קפיצת מדרגה נוספת ביכולות מערכת "כיפת ברזל": במשרד הביטחון וחברת רפאל השלימו בהצלחה בתוך מספר חודשים סדרת ניסויים שלישית במערכת "כיפת ברזל", שהוכיחה את קפיצת המדרגה הטכנולוגית בליבת המערכת. במהלך הניסויים התמודדה "כיפת ברזל" בהצלחה עם תרחישים עמוסים ומורכבים ויירטה מטרות המדמות איומים קיימים ופוטנציאליים, בהם יירוט בו-זמני של מספר כטב"מים ומטחי טילים ורקטות.

"העליונות הטכנולוגית הישראלית שמספקות התעשיות באמצעות כיפת ברזל ומערך ההגנה הרב שכבתי, היא אבן יסוד במערך ההגנה שלנו ובביטחון ישראל", כך אומר היום שר הביטחון בני גנץ, "מול איומים משתנים ומגוונים של אויבינו, המערכות החדשות וקפיצות המדרגה שנעשו בהן, מאפשרות לדרג המדיני והמבצעי מרחב תמרון מבצעי, שהוא קריטי לביטחון המדינה. אני מבקש להודות לצוותים הטכנולוגיים במינהלת חומה, ברפאל ובתעשיות השותפות הנוספות שבזכותם אזרחי ישראל יכולים לישון בשקט".

 

סדרת הניסויים מצטרפת לשתי סדרות קודמות, שבהן הודגמו בהצלחה יכולות משמעותיות נוספות לחיל הים ולחיל האוויר. הסדרה נערכה בשדה ניסויים בדרום הארץ, בהשתתפות לוחמי מערך ההגנה האווירית של חיל האוויר. מערכת "כיפת ברזל" בתצורתה החדשה עתידה להיקלט מבצעית בחיל האוויר ולחזק את מערך ההגנה הרב-שכבתית מפני טילים של מדינת ישראל.

את פיתוחה של מערכת הנשק "כיפת ברזל" מוביל משרד הביטחון באמצעות מינהלת חומה שבמנהל למחקר ופיתוח אמצעי לחימה. חברת רפאל הינה המפתחת של מערכת הנשק. חטיבת אלתא של התעשייה האווירית פיתחה את מכ"ם ה-MMR . חברת אמפרסט פיתחה את מערכת השליטה והבקרה.

ראש מנהלת חומה במפא"ת, משה פתאל אמר: "30 שנה לאחר מלחמת המפרץ, שבעקבותיה הוקמה מנהלת חומה ו-10 שנים לאחר היירוט המבצעי הראשון של מערכת כיפת ברזל, אנחנו משלימים היום קפיצת מדרגה טכנולוגית ביכולות המערכת. ב-3 סדרות ניסויים בתוך חודשים ספורים, הקפצנו את יכולות מערכת כיפת ברזל אל הדור הבא של האיומים: מטחי טילים ורקטות מורכבים, עמוסים ואתגריים, מקבצים של כלי טייס בלתי מאויישים ועוד. מערכת כיפת ברזל בתצורה החדשה עתידה להיקלט מבצעית בחיל האוויר ולחזק עוד יותר את מערך ההגנה האווירית של מדינת ישראל".

סמנכ"ל בכיר וראש חטיבת מערכות הגנה אווירית ברפאל תא״ל (מיל׳) פיני יונגמן מסר: "רפאל יחד עם מנהלת חומה במשרד הביטחון ממשיכה לפתח את המערכת בעשור האחרון ומשפרת את הביצועים, גם טכנולוגית וגם מבצעית. זה עתה סיימנו סדרת ניסויים והבאנו יכולת נוספת להגנת מדינת ישראל. אנחנו לא מחכים לראות מה קורה בצד השני ואיך האויב מפתח את המערכות שלו- אנחנו מעריכים מה הולך להיות קדימה ומביאים את יכולות המערכת להקדים את האויב ואת האיומים".

 

שתף כתבה זו

התראות צבע אדום