אבל כבד: הגאון רבי אליהו אבא שאול זצ"ל ראש ישיבת אור לציון

לאחר מאמצי החייאה הגאון רבי אליהו אבא שאול זצ"ל ראש ישיבת 'אור לציון' השיב את נשמתו ליוצרה בביתו ברחוב הרב סורוצקין בירושלים. בנו יחידו של מרן הגאון רבי בן ציון אבא שאול זצ"ל ראש ישיבת 'פורת יוסף'. היה בן 70 בפטירתו. וכל בית ישראל יבכו את השריפה אשר שרף ה'

משה ויסברג | ברוך דיין האמת 9.5.2022 | 12:28

הגר''א אבא שאול ר''י אור לציון זצ"ל | צילום: קובי הר צבי

אבל כבד בעולם התורה הספרדי עם היוודע דבר הסתלקותו של הגאון רבי אליהו אבא שאול זצ"ל ראש ישיבת 'אור לציון' בירושלים ומגדולי ראשי הישיבות בעולם התורה הספרדי והוא בן 70.

כפי שדווח ב'בחדרי חרדים' הבוקר חלה הידרדרות פתאומית במצבו הבריאותי לאחר שראש הישיבה התמוטט בביתו ברחוב הרב סורוצקין בירושלים. כונני 'איחוד הצלה' שהוזעקו למקום ביצעו בו פעולות החייאה ממושכות אך למגינת לב בני המשפחה והתלמידים הרב השיב את נשמתו ליוצרה.  

מסע הלוויה בשעה 16:00 אחר הצהריים מהיכל ישיבתו 'אור לציון' ברחוב אוהלי יוסף 19 בשכונת גבעת משה בירושלים.

הגר"א אבא שאול זצ"ל נולד בירושלים בכ"ד סיון תשי"ב כבנו יחידו של מרן הגאון חכם בן ציון אבא שאול זצ"ל ראש ישיבת 'פורת יוסף' ובעל ה'אור לציון', ולאמו מרת הדסה מסעודה ע"ה לבית שרבאני.

בבחרותו למד בישיבת 'קול תורה' בבית וגן בירושלים ובישיבת פוניבז' בבני ברק שם יגע בתורה והיה חביב על רבותיו. בהגיעו לפרק האיש מקדש נישא לרעייתו הרבנית נצחיה שתחי', בתו של הגאון רבי יהודה מועלם זצ"ל, ראש ישיבת 'פורת יוסף'.

בציון אביו מרן הגרב"צ אבא שאול זצ"ל. צילום: יעקב כהן 

לאחר נישואיו שימש כר"מ בישיבת 'פורת יוסף'. לאחר מכן מונה לרב שכונת איתרי בירושלים. במקביל שימש גם כראש קיבוץ בישיבת 'יקירי ירושלים' שם העמיד תלמידים רבים. לפני שנים רבות הקים את ישיבת "אור לציון", על שם אביו הגאון רבי בן ציון אבא שאול זצ"ל שנקראה על שם ספריו. הישיבה שוכנת בשכונת גבעת משה. כמו כן עמד ראש הישיבה בראש מכון "אור לציון" להוצאת ספריו של אביו.

משנסתלק אביו מרן הגאון רבי בן ציון אבא שאול זצ"ל לבית עולמו (תמוז תשנ"ח), עמד בנו יחידו הגאון רבי אליהו אבא שאול והקים ישיבה על קברו – הישיבה הגדולה "אור לציון" – הנושאת את שם ספרו של אביו זיע"א.

ניסיון רב היה לראש הישיבה, עוד מהשנים בהן מסר שיעורים בישיבת פורת יוסף, ועוד קודם לכן בשנות לימודו בישיבת פוניבז', ובשיעוריו הבהירים היה משלב הוא בתבונה מאסכולת שני דרכי הלימוד, ברוח אביו מרן זצ"ל, בעמלו האינסופי ובחתירתו לאמת ובדרך ישיבות ליטא, בהגדרות וחילוקים, וב'לומדות'.

רמת הלימוד בישיבת 'אור לציון' הנה גבוהה במיוחד תוך הענקת שיטת הלימוד העיונית, הנהוגה בעולם הישיבות הקדושות מזה דורות – לצד הנהגה ספרדית גאה בתפילות, מנהגים ומסורות ההלכה, ומשום כך הביקוש להתקבל לישיבה כתלמיד מן המניין. בשורת מבחנים דקדקניים יעמדו הבוחנים על טיבו וטבעו של התלמיד, ידונו עמו בהשקפה והדרכה, ורק אז יתכנסו כל הבוחנים לקבלת החלטות. לישיבה קיים בית מדרש מפואר ומרחיב דעת שנחנך בשנים האחרונות, ולצידו חדרי שינה מרווחים לעמלי התורה.

הרב הותיר אחריו דור ישרים מבורך. חלק מבניו של ראש הישיבה, הגאון רבי בן ציון אבא שאול, מרביץ תורה בישיבה וחבר סדרת ספריו על הש"ס 'ברכת ציון', הגאון רבי יהושע מח"ס תשובת ציון.

תהא נשמתו צרורה בצרור החיים.

בחדרי חרדים

רוצים להצטרף לקבוצות הווטסאפ של כל רגע?

לבקשת הצטרפות למוגנים וכשרים

להצטרפות ישירה לקבוצות

שתף כתבה זו