טסים בקרוב? המשרד חסם את בוט התורים

טסים בקרוב וצריכים לחדש דרכון? שיהיה לכם בהצלחה, בעיית זימון התורים במשרד הפנים לא חדשה, אך בשבועות האחרונים פיתחו מספר הייטקיסטים פתרון זמני שמוצא לכם בכל בוקר תורים זמינים בקרבתכם, אלא שבמשרד הפנים לא אהבו זאת וחסמו את האפשרות וברשת זעמו 

חזקי ניימן | טכנולוגיה 12.5.2022 | 21:29

נתב"ג | צילום: יוסי אלוני, פלאש 90

לפני כשבועיים הצפנו כאן ב'בחדרי חרדים' את בעיית זימון התורים לחידוש דרכון במשרדי רשות האוכלוסים וההגירה, אם בעבר, פעולת חידוש הדרכון הייתה מהפשוטות, ממלאים טופס אינטרנטי, משלמים את האגרה, שולחים את הדרכון הישן בדואר ומקבלים בתוך עשרה ימים דרכון בתוקף. כיום, ודווקא אחרי תקופת הקורונה שהעבירה רבים מהשירותים אל האינטרנט, השירות הפך לבלתי נסבל עד בלתי אפשרי, אי אפשר לחדש דרכון מבלי להגיע פיזית, לאחת מלשכות רשות האוכלוסין וההגירה ובתיאום תור מראש באתר. אולם לקבל תור לעד חצי שנה מראש זו משימה כמעט בלתי אפשרית.

שיטת התורים ברשות האוכלוסין היא כזאת שמאפשרת לכל ראש סניף להחליט כמה תורים יפתחו לציבור, מכיוון שראש הסניף מפחד מעומסים הוא משחרר מעט מהתורים הקיימים, בכל בוקר לאחר שהוא רואה כי כל העובדים הגיעו הוא משחרר לעולם מספר רב של תורים, אלא שכדי לקבוע תור קרוב, יש להיכנס לאתר שמתנהל בצורה די מיושנת, יש צורך להזין בכל פעם מחדש את כל הפרטים ולחזור על הפעולה מההתחלה במעבר לחיפוש תור בלשכה בעיר אחרת. עד שמצליחים להזין את הפרטים ולחפש תור בסניף קרוב נגמרים כל התורים באזור".

בחור בן 19 בשם מתן משרקי מזוז מצא לכך פתרון, הוא הקים ערוץ טלגרם בשם 'תורים פנויים לחידוש דרכונים', שמסייע לאנשים לאתר תורים פנויים, הוא פיתח בוט שסורק את כל התורים הפנויים וברגע שמתפנה תור נשלחת הודעה בערוץ המעדכן באיזו עיר ישנם תורים, מתן אינו היחיד ישנם עוד כמה שהקימו בוטים שכאלה ועוזרים לציבור למצוא תורים פנויים.

אולם במשרד הפנים כך מתברר לא ראו זאת בעין יפה, לטענתם הדבר מעמיס על השרתים וגורמים להאטה באתר, אך גם מתברר כי יש מי שניצל את החסד שעשו המפתחים ומנצלים את הערוצים להרוויח כסף, הם תופסים תורים על שמם ואז מוכרים אותם ביוקר לאלו שזקוקים להם בדחיפות, מקרה אחד שפורסם הוא על אחד מהמשתמשים בטלגרם הצליח למצוא תור מהיום למחר בעיר ת"א – ואז הציע אותו למכירה תמורת 70 שקלים. בתוך שניות בודדות קיבל הצעת נגד של 100 שקלים בעבור התור, ישנם עדויות גם על עובדים שמכרו תורים במאות שקלים.

לאחר שהבוט פורסם ואכן אלפים הצלחו בעזרתו לקבוע תור לרשות האוכלוסין, נגמרה החגיגה, מי שיצר את הבוט כתב בחשבון הטוויטר שלו: "אחרי שבוע של פעילות ויותר מ4000 תורים שקבענו מנהריה ועד אילת, יצרו לנו מכשול שפשוט אי אפשר לעקוף. זאת לא פעם ראשונה שזה קורה ובכל פעם יצאנו מחוזקים, אבל עכשיו צריך גם להגיד חאלס. אתם רוצים לחסום אותנו ולהמשיך להתעלל באזרחים? בבקשה. בהצלחה במציאת תור בעוד חצי שנה במעלות תרשיחא!

עיתונאי כאן חדשות, שאול אמסטרדמסקי שבעצמו נתקל בקושי לזמן תור לקביעת דרכון ומאז לא מרפה מהפרשה, זעם על ההחלטה וכתב: "שערורייה. חלופה נורמלית עדיין אין אבל משרד הפנים כבר חוסם את הבוט שמצליח לקבוע תורים לאנשים שצריכים דרכון"

בחדרי חרדים

רוצים להצטרף לקבוצות הווטסאפ של כל רגע?

לבקשת הצטרפות למוגנים וכשרים

להצטרפות ישירה לקבוצות

שתף כתבה זו