אבל בעולם ההלכה: הגאון רבי חיים גדליה צימבליסט זצ"ל

הגאון רבי חיים גדליה צימבליסט זצ"ל מגדולי הדיינים בארץ הקודש שמרן הגרי"ש אלישיב זצ"ל היה קם בפניו, הלך לעולמו בגיל 92 | משה ויסברג על מסכת חייו של הדיין המופלא 

משה ויסברג | ברוך דיין האמת 7.7.2022 | 12:07

הגאון רבי חיים גדליה צימבליסט זצ"ל | צילום: באדיבות המצלם

ברוך דיין האמת: אבל בעולם הדיינות וההלכה, הדיין המפורסם הגאון רבי חיים גדליה צימבליסט זצ"ל אב"ד תל אביב ומי שחתום על פסק הדין המפורסם בגבעת ישיבת פוניבז' בבני ברק, הלך לעולמו בשיבה טובה בגיל 92. 

הגרח"ג צימבליסט נולד במינסק בי"ג אייר תר"צ לאביו הרב מרדכי סנדר זצ"ל בנו של הגה"ק רבי יהושע הורדנער זצוק"ל, כילד גדל הגרח"ג על ברכי זקינו שחבבו עד מאוד, לאחר שעלו בני המשפחה לארץ הקודש והתגוררו בבתי נייטן בירושלים, הוא קבע את לימודו בישיבת חברון ששכנה אז בגאולה, ונודע כבחיר עולם התורה.

בישיבת חברון למד בחברותא עם הגאון רבי נח שמענוביץ זצ"ל, וכן עם בעל ה'חזון יחזקאל' מרן הגר"י אברמבסקי זצ"ל וכבר בהיותו בחור, זכה בפרס משרד הדתות שחולק ל-18 העילויים בעולם הישיבות. 

בהגיעו לפרקו נישא לרעייתו הרבנית ורה צימבליסט ע"ה בתו של הגאון רבי יעקב מאיר פומרנץ זצת"ל מגדולי ליטא, אביה ברח לאמריקה בשנות הזעם וכיהן כאחד מקרבניטי עולם התורה בארצות הברית דאז.

הגרח"ג בבית הגרי"ש אלישיב

לאחר נישואיו שקד על תלמודו בכולל של "מכון הארי פישל" בבית המדרש לדיינים, וערך שימוש חכמים אצל מרן פוסק הדור הגרי"ש אלישיב זצ"ל שהיה אז דיין בבית הדין הרבני הגדול ואצל הדיין הגאון רבי מנחם מאיר ציוני זצ"ל, אב בית דין תל אביב.

בשנות השישים התגורר בארצות הברית. עם שובו לישראל התמנה בשנת תשכ"ו לדיין בבית הדין הרבני באשדוד ולאחר מכן בתל אביב, ובאמצע שנות השבעים התמנה לאב בית-הדין. היה מראשי בית המדרש לדיינות "שבט מיהודה" בתל אביב. בשנים תשנ"ז-תש"ס היה דיין בבית הדין הרבני הגדול. 

הגרח"ג היה כאמור בידידות קרובה מאוד עם מרן הגרי"ש אלישיב זצוק"ל, מרן הגרי"ש אף היה זה שהורה לו לעמוד בראשות הרכב הבוררים בישיבת פוניבז'.

הגרמ"מ קארפ העיד כי מרן הגרי"ש אלישיב זצוק"ל היה נוהג לקום לפניו, ורעייתו של הגרח"ג זצ"ל פנתה עימו לחדר הלימוד בו ישב הרב ושקד על לימודו ואמרה לו כ"שאני רואה את זה אני רואה הכול".

על מסע הלוויה נמשיך ונעדכן.

תהא נשמתו צרורה בצרור החיים.

בחדרי חרדים

רוצים להצטרף לקבוצות הווטסאפ של כל רגע?

לבקשת הצטרפות למוגנים וכשרים

להצטרפות ישירה לקבוצות

שתף כתבה זו