הכנסת אישרה סופית: הבחירות לרשויות המקומיות יידחו בשלושה חודשים

מליאת הכנסת אישרה בקריאה שנייה ושלישית את דחיית הבחירות לרשויות המקומיות בשלושה חודשים, זאת בצל המלחמה. במידת הצורך, יוכלו הבחירות להידחות בחודש נוסף

שלו שינברג | מקומי 23.10.2023 | 19:11

מטות אגודת ישראל בי-ם וביתר | צילום: ארי קופרשטוק

מליאת הכנסת אישרה בקריאה שנייה ושלישית את הצעת חוק לדחיית הבחירות הכלליות לרשויות המקומיות. בקריאה השלישית תמכו בהצעה 17 חברי כנסת ללא מתנגדים.

הצעת החוק קובעת כי הבחירות שנועדו להתקיים בעוד כשבוע יידחו בשלושה חודשים והן יתקיימו ביום כ' בשבט התשפ"ד (30.1.24). עם זאת, הממשלה רשאית בצו, אם לדעתה התקיימו נסיבות מיוחדות ולאחר המלצת ועדת הפנים והגנת הסביבה ברוב של שלושה רבעים מחבריה, ובאישור הכנסת, לדחות את המועד החדש בחודש נוסף.

בדברי הנימוק להחלטת הדחייה נכתב בין היתר כי בעת מלחמה "ייתכן מצב שבו הבוחר לא יוכל להגשים במלואה את זכותו לבחור, למשל מן הטעם שהגישה לקלפיות תהא כרוכה בסיכון חיים שבגללו בוחרים רבים יעדיפו שלא להצביע ולא להעמיד את חייהם בסכנה. ייתכן אף מצב שבו המגוייסים לצבא לא יוכלו להגשים הלכה למעשה את זכותם להצביע בשל מעורבותם במבצע הצבאי, ובשל ריחוק מקום הקלפיות שאינו בר־השגה מבחינתם".

"יחד עם שיקולים אלה קיימים קשיים מעשיים וטכניים בנוגע לקיום מערכת בחירות סדורה בעת מלחמה. הרשויות המקומיות נדרשות למקד את פעולתן ולהפנות את כל משאביהן להתמודדות עם מצב המלחמה ועם האתגרים הרבים המונחים לפתחן, ואין ביכולתן להתמודד עם הנדרש לצורך ארגון מערכת הבחירות. גם בפני גורמי המדינה ניצבים קשיים בעניין היכולת הארגונית והמעשית לניהול הבחירות, כאשר הם נדרשים בימים אלה לבצע מכלול פעולות חיוניות במסגרת התמודדות המדינה עם האתגרים העומדים בפניה", כך לפי ההסבר

בחדרי חרדים

רוצים להצטרף לקבוצות הווטסאפ של כל רגע?

לבקשת הצטרפות למוגנים וכשרים

להצטרפות ישירה לקבוצות

מצאת טעות בכתבה? תוכן שאינו ראוי לאתר? דווח לנו

שיתוף כתבה זו

 צבע אדום