כך חולצו החטופים: החיילים הסתערו כשהם מוקפים במחבלים

לוחמי צה"ל הסתערו כשהם מוקפים במחבלים ושלפו את החטופים בחיים. עם סיוע מהאוויר פרצו החיילים למבנה מוקף מחבלים חמושים. שלפו את החטופים לואיס ופרננדו מידיהם של מחבלי חמאס ויצאו מהבנה בשלום. חסדי השם

ישראל לפקוביץ | חרבות ברזל 12.2.2024 | 07:55

לוחמי עוצבת הקומנדו בחאן יונס | צילום: דובר צה"ל

במבצע משותף של צה"ל, שב"כ וימ"מ ברפיח, חולצו שני חטופים ישראלים. פרננדו סימון מרמן ולואיס הר, השניים נחטפו מקיבוץ ניר יצחק לרצועת עזה בידי מחבלי חמאס ב-7 לאוקטובר. מצבם של השניים טוב והם עברו סדרת בדיקות רפואיות בבית החולים שיבא תל השומר ופגשו את משפחתם.

דובר צה"ל תת-אלוף דניאל הגרי מסר פרטים אודות מבצע החילוץ המוצלח.

בחפ"ק שב"כ בתל אביב ישבו ראש השב"כ רונן בר, הרמטכ"ל הרצי הלוי, מפכ"ל המשטרה יעקב שבתאי ומפקד חיל האוויר תומר בר וניהלו את המבצע. לחפ"ק הגיעו גם ראש הממשלה נתניהו ושר הביטחון יואב גלנט. לוחמי ימ"מ, שב"כ ושייטת 13 עבדו על המבצע תקופה ממושכת, אך עד כה התנאים בשטח לא איפשרו להוציא את המבצע לפועל. הכוחות הגיעו ללב רפיח, בצורה חשאית, וביצעו פעולה מורכבת על בניין בקומה השנייה, שבה הוחזקו החטופים.

התנהלות החילוץ: הכוחות חיפו אחד את השני בשטח, וחיל האוויר העניק להם הגנה אווירית. כמו כן, חיל המודיעין אסף מידע. בעוד הכוחות בתוך התהליך בשטח, בוצעה פריצה למבנה בבתים, כשיש ליד חמושים ובתוך המבנה ישנם חמושים ששומרים. הכוחות הסתער למבנה, בפריצה חמה יחד עם מטען והפעילו אש לנקודות סמוכות על ידי כוחות בשטח מהאוויר - ושליפה של שני החטופים.

בזמן החילוץ מחבלים ירו לעבר הלוחמים, חיל האוויר תקף מטרות של חמאס מהאוויר ואיפשר לכוחות לצאת מהמבנה. לוחם אחד נפצע באורח קל - לא מאש. לאחר מכן, שב"כ וימ"מ ניתקו מגע מסיוע של שייטת 13 וחטיבה 7 של שיריון, העבירו את החטופים למסוק, ועשו את דרכם לבית החולים שיבא, בכדי לעברו בדיקות רפואיות.

דובר צה"ל הוסיף: "הם הוחזקו על ידי חמאס ברפיח. הם חולצו על ידי לוחמי ימ"מ, שב"כ, שייטת 13, מבצע שעליו עובדים כבר תקופה ממושכת ועד עכשיו לא היו תנאים לבצע אותו. במבצע הזה יש מורכבות מאוד גדולה להגעה אל היעד בלב רפיח. הכוחות הגיעו אליו בצורה חשאית וביצעו פעולה מורכבת על בניין בקומה השנייה שבו הוחזקו החטופים".

לדברי דובר צה"ל, הכוחות הסתערו למבנה בפריצה 'חמה' עם מטען, נכנסו למבנה תוך הפעלת אש לנקודות סמוכות על ידי כוחות בשטח ומהאוויר, ואז שלפו את שני החטופים. "בזמן החילוץ מחבלים ירו לעבר הלוחמים, תקפנו מטרות של חמאס מהאוויר ואפשרנו לכוח לצאת מהמבנה. לוחם אחד נפצע קל מאוד. כוחות משב"כ וימ"מ ניתקו מגע עם סיוע של שייטת 13 וחטיבה 7 של השריון, העבירו את החטופים למסוק - שלקח אותם לשיבא לעשות בדיקות רפואיות. עכשיו שני החטופים עם בני משפחותיהם", אמר הגרי.

 

בחדרי חרדים

רוצים להצטרף לקבוצות הווטסאפ של כל רגע?

לבקשת הצטרפות למוגנים וכשרים

להצטרפות ישירה לקבוצות

מצאת טעות בכתבה? תוכן שאינו ראוי לאתר? דווח לנו

שיתוף כתבה זו

 צבע אדום