גלנט ברקע החיסול בדמשק: "פועלים בכל מקום וגובים מחיר כבד"

שר הביטחון גלנט בועדת חוץ וביטחון: "מדי יום אנו מקבלים עדות לכך שאנחנו במלחמה רב זירתית - בהגנה ובהתקפה. מטרתנו: לפעול בכל מקום נגד התעצמות אויבינו ולגבות מחיר כבד מאוד על פעולה נגד ישראל". על חוק הגיוס: "נגבש מתווה פעולה של צה"ל ושל משרד הביטחון, כדי לאפשר גיוס של חלק הולך וגדל של הציבור החרדי"

אברהם פריינד | חרבות ברזל 2.4.2024 | 13:08

שר הביטחון יואב גלנט בדיון ועדת החוץ והביטחון | צילום: אריאל חרמוני, משרד הביטחון

שר הביטחון יואב גלנט, אירח היום (שלישי) בלשכתו את ועדת חוץ וביטחון של הכנסת בראשות ח״כ יולי אדלשטיין, והעניק לחברי הועדה סקירה מבצעית. 

שר הביטחון יואב גלנט רמז בפתח הדיון לחיסול בדמשק ואמר: "אנחנו נמצאים במלחמה רב-זירתית, בהתקפה ובהגנה. אנחנו מקבלים לכך עדות בכל יום, כולל בימים האחרונים, ופועלים בכל מקום בכל יום כדי למנוע את ההתעצמות של האויבים שלנו וכדי להבהיר לכל מי שפועל כנגדנו, בכל רחבי מזרח התיכון, שהמחיר על פעולה כנגד ישראל, יהיה מחיר כבד". 

גלנט טען בדיון כי "החמאס חדל לתפקד כארגון צבאי ברוב חלקי רצועת עזה. המפקדים שלו מתחבאים במנהרות, הוא איבד את יכולות הפיקוד והשליטה, המסגרות הגדודיות במרבית חלקי רצועת עזה חדלו מלתפקד והמידע שמתקבל מהחקירות של המחבלים מעיד על ארגון בפירוק, נותרה מחמאס-עזה חטיבת רפיח, על ארבעת גדודיה וגם בה אנחנו נטפל בקרוב". 

בנוגע להשבת החטופים אמר השר: "הלחץ הצבאי היה ונשאר הגורם העיקרי והמשמעותי ביותר להשבת החטופים, השלב המתקדם שאנחנו הגענו אליו בפירוק החמאס, יחד עם המידע שמגיע מחקירות של מחבלים שנתפסים, מביא אותנו חזקים יותר למו"מ ומאפשר לקבל החלטות קשות".

הוא הבהיר: "אני מחויב להחזיר את כל החטופים אל ביתם ואני אקדם כל מתווה שיאפשר את הנושא הזה. אנחנו צריכים במקביל לנהוג באחריות רבה, לחמאס אין מקורות מודיעיניים משמעותיים וכל הדלפה מתוך דיונים סגורים משרתת את חמאס". 

ברקע סוגיית חוק הגיוס והגדלת המשרתים אמר: "מערכת הביטחון וצה"ל ניצבים בפני אתגרים ביטחוניים מורכבים, אנחנו נדרשים להגדיל את מספר המשרתים ואת אורך השירות, כדי לתת מענה לצורכי הביטחון. בתקופה הקרובה נגבש מתווה פעולה של צה"ל ושל משרד הביטחון, כדי לאפשר גיוס של חלק הולך וגדל של הציבור החרדי, בתנאים שהולמים את אורך החיים החרדי. אנחנו נדרשים לעוד כוח אדם איכותי שיוכל לתרום למערכה על הגנת הארץ.

עם זאת, כמי שאחראי על מערכת הביטחון, ברור לי שיציבות חברתית זה מרכיב מרכזי בחוסן הלאומי ומהווה תנאי לביטחון הלאומי ואסור לנו להביא בשום פנים ואופן לקרע בעם, על רקע של מחלוקת הגיוס ואחדותנו היא תנאי להמשך קיומנו - לא פחות מזה".

לסיום אמר: "תוך כדי המלחמה, לפני כארבעה חודשים, מיניתי בעצה אחת עם הרמטכ"ל את האלוף במילואים אליעזר שקדי, מפקד חיל האוויר לשעבר, כדי להוביל תוכנית שתאפשר שילוב מוגבר של אוכלוסייה חרדית בצה"ל. לאור המצב המשפטי שנוצר לאחרונה, הנחתי את הרמטכ"ל, את מנכ"ל משרד הביטחון להציב בפניי בהקדם תוכנית של פתרונות לגיוס גובר של חרדים לפי חוק והשילוב שלהם בצה"ל, כמו גם בשירות לאומי. לצד המאמץ המתקיים בצה"ל ובמשרד הביטחון אני אמשיך, יחד עם כל מי שנמצא כאן ועם כל מי שמיוצג בממשלה, לחתור לחקיקה בהסכמה של חוק גיוס רחב, אני מקווה שהדבר הזה יעלה, אני חושב שיש לעניין הזה סיכוי".

במהלך הדיון, שר הביטחון סקר בפני חברי הועדה את התקדמות הלחימה לפירוק החמאס ברצועת עזה, המאמצים השונים להשבת החטופים ופעולות צה״ל בגזרות הלחימה האחרות לסיכול הטרור.

שר הביטחון התייחס בדבריו לצורך החיוני בגיוס כוח אדם נוסף לצה״ל, ואמר כי מערכת הביטחון נערכת בימים אלה לגיבוש מתווה כדי לאפשר גיוס של חלק הולך וגדל של הציבור החרדי, בתנאים שהולמים את אורך חייהם. השר גלנט פירט על המאמצים הנעשים במערכת הביטחון כדי להתאים את מסלולי צה״ל לגיוס הציבור החרדי, והדגיש כי ימשיך לפעול לחקיקה בהסכמה בנושא.

יו״ר ועדת חוץ וביטחון ח״כ יולי אדלשטיין אמר בפתח הוועדה: "אפתח ואגיד בדברי ברכה, לשר הביטחון ולרמטכ"ל ולכל מי שהיה מעורב במבצע בבית החולים שיפא בעזה. לדעתי המבצע הזה ילמד באקדמיות צבאיות, מבחינת ההכנה שלו והביצוע שלו, אני חושב שגם חייבים לומר שההישגים שבו בכל התחומים, המבצעים והמודיעיניים מדברים בעד עצמם ויעזרו בהרבה מאד דברים״. 

לדבריו, "אנחנו עוסקים בסדרה של עניינים שקשורים לכל נושא הסד"כ, כוח האדם בצה"ל בסדיר ובמילואים. אנחנו צריכים להתייחס למשאב האנושי כמו שאנחנו מתייחסים למשאבים אחרים ביתר שאת. אנחנו כוועדה נשקיע בחודשים הקרובים את מירב המאמצים בכל החקיקה הזאת כדי להביא למצב של חלוקה צודקת יותר בנטל תוך התחשבות באלה שנותנים מזמנם ואפילו לפעמים מגופם כדי לשמור על הביטחון של כולנו ואני סמוך ובטוח שנזכה לשיתוף פעלה פורה עם משרד הביטחון וצה"ל כי כולנו סך הכל מכוונים לאותה מטרה".

בחדרי חרדים

רוצים להצטרף לקבוצות הווטסאפ של כל רגע?

לבקשת הצטרפות למוגנים וכשרים

להצטרפות ישירה לקבוצות

מצאת טעות בכתבה? תוכן שאינו ראוי לאתר? דווח לנו

שיתוף כתבה זו

 צבע אדום