מספר העובדים הזרים בישראל יגדל בעוד 290 אלף איש

הממשלה אישרה רפורמה מבנית בענף העובדים הזרים, במטרה לשמור על רציפות תפקודית ולהוריד את יוקר המחיה | נקבע כי תוגדל מכסת העובדים ל-330 אלף איש ויוגבר הפיקוח על תנאי העסקתם מחשש לסחר בבני אדם

קובי ברקת | חדשות בארץ 15.5.2024 | 16:00

עובדים זרים, אילוסטרציה | צילום: תונר נויברג, פלאש 90

הממשלה אישרה היום (רביעי) בישיבת הממשלה פה אחד את הצעת ראש הממשלה בנימין נתניהו ושר העבודה יואב בן צור לייעול המנגנון להבאת עובדים זרים, תוך מתן הקלה ברגולציה והקצאת משאבים משמעותיים לשמירה על זכויות העובדים הזרים.

בשל המחסור הקיים בעובדים בכלל ענפי המשק, בין היתר בענפי הבנייה, החקלאות, הסיעוד ועוד, ומתוך צורך של חיזוק היציבות במשק על רקע מלחמת ״חרבות ברזל״, הוחלט לייעל את הפיקוח והאכיפה ולשפר את תנאי עבודתם של העובדים הזרים במספר דרכים:

1. החלטה זו תגדיל בצורה משמעותית את מספר העובדים הזרים שיוכלו להיכנס לעבוד בישראל עד לתקרה של 3.3% מכלל האוכלוסייה במדינה (מעל ל-300 אלף עובדים זרים).

2. יתוגברו יחידות האכיפה במשרדי העבודה, המשפטים וברשות האוכלוסין וההגירה ב-422 תקנים ויושקעו מיליוני ש"ח לטובת חיזוק הפיקוח והאכיפה.

3. ⁠שר העבודה יתקן את התקנות בכנסת כך שיחילו חובת פיקדון (פנסיה לעובדים הזרים) בכל תחומי העיסוק במשק.

4. צפויה הפחתה משמעותית של האגרות ודמי ההיתר שמשלמים המעסיקים בכדי לאשר את העסקתם של העובדים הזרים, מהלך שצפוי להתגלגל אל הצרכן בתחומים שונים.

5. ⁠תוגדל התחרות בין תאגידי כוח אדם זר לבניין באמצעות הוספת תאגידים, מהלך אותו מובילה רשות האוכלוסין. שר הפנים יבחן תוך חצי שנה את הצלחת התחרות, ובמידת הצורך יאפשר שיטות העסקה נוספות כמו העסקה ישירה. תתאפשר הבאת עובדים זרים לענף הבניין ללא מבחנים מעשיים בארץ המוצא, על בסיס הצהרת המעסיק שהעובד מתאים לתפקידו.

6. תוקם ועדת מנכ"לים בראשות מנכ"ל משרד רה"מ יוסי שלי וחבריה יהיו מנכ"לי משרד העבודה, האוצר, רשות האוכלוסין והמשפטים. הוועדה תקבע את מכסת העובדים שתוקצה לכל ענף, את השכר המינימלי בענפים שונים, את מנגנוני ההבאה של עובדים זרים ועוד. כמו כן, הוועדה תקבל דיווח על פעולות האכיפה והפיקוח.

ראש הממשלה בנימין נתניהו אמר: ״העברנו החלטת ממשלה שתגדיל באופן משמעותי את מכסת העובדים הזרים, תוך קיצוץ דרמטי בבירוקרטיה של הבאת עובדים. זאת החלטה מאוד חשובה לעסקים, לכלכלה שלנו וגם לביטחון שלנו. אני מבקש להודות לשר העבודה, לשר הפנים, לשר האוצר, לשר החוץ, לשר הכלכלה, לשר המשפטים ולמשרד המשפטים גם כן, וכמובן, למנהל משרדי, שעמלו הרבה זמן על ההחלטה החשובה הזאת״.

שר העבודה יואב בן צור אמר: ״מדובר בתיקון היסטורי שיזרים עובדים נוספים למשק באופן מהיר. במקביל משרד העבודה יעדכן את זכויות העובדים כך שנוכל להניע את גלגלי המשק באופן בטוח ושוויוני. בחודשים האחרונים המשאבים שלנו מופנים לניטור הצרכים ולמתן מענים למעסיקים בכל ענפי המשק. זהו צעד חשוב בכיוון הנכון, אני מודה לראש הממשלה ולשרים".

בחדרי חרדים

רוצים להצטרף לקבוצות הווטסאפ של כל רגע?

לבקשת הצטרפות למוגנים וכשרים

להצטרפות ישירה לקבוצות

מצאת טעות בכתבה? תוכן שאינו ראוי לאתר? דווח לנו

שיתוף כתבה זו

 צבע אדום