סערה: כתב 'ערוץ 13' סילף עובדות והתנצל

סערה בשעות האחרונות, מאז נחשף באתר פרספקטיבה כי כתב 'ערוץ 13' עמרי מניב הביא תיעוד בלעדי של רב ממכינה קדם צבאית, כשהוא מדבר כביכול נגד החילונים ונגד הצבא, כאשר מדובר בעריכה והשמטת קטעים שהיו מסבירים כי הרב בעצם לא מדבר בשם עצמו אלא מציג את העמדה החרדית | הכתב פרסם התנצלות והכתבה הוסרה מהרשת

חדשות בארץ9.9.2019 | 07:09

הכתבה ירדה מהאוויר כתב 'ערוץ 13' עמרי מניב צילום: צילומסך

 

אחרי הסערה שעורר, עם פרסום כתבה ערוכה ומגמתית נגד שר החינוך הרב רפי פרץ, כתב 'חדשות 13' פרסם התנצלות פומבית והכתבה הוסרה מהאוויר.

הכל החל לפני כשבועיים, בתאריך 28 באוגוסט, כאשר הכתב עמרי מניב פרסם ב'ערוץ 13', תחת הכותרת 'תיעוד בלעדי', תיעודים בהם נראה הרב אסף נאומבורג, מראשי המכינה הקדם צבאית 'עוצם' - שהוקמה על ידי לא אחר מאשר שר החינוך הרב רפי פרץ, כשהוא קורא לתלמידיו להתבדל מהחילונים ולהימנע משירות צבאי.

דקות לפני שידור הכתבה במהדורה המרכזית, צייץ מניב בחשבון הטוויטר שלו, "מיד תיעוד בלעדי מתוך המכינה שהקים שר החינוך ועמד בראשה עד לפני כמה חודשים: החילונים רשעים שאסור להתקרב אליהם, אבל צריך להחזירם בתשובה ולצבא אין להתגייס כי הם שם, בן גוריון גרוע מאנטיוכוס, יש להסיר את תמונותיו ואסור לגייס נשים לצבא. טעימה מהשיעורים של הרב רפי ובכירי רבני המכינה".

בכתבה שמתברר בדיעבד כי נערכה והושמטו ממנה קטעים רלוונטים, נראה הרב נאומבורג כשהוא אומר את המילים ההם. אולם, העיתונאי חנן עמיאור, חשף אמש (ראשון) באתר 'פרספקטיבה' כי מדובר בעלילת שקר וכזב, כאשר הכתב ערך את דברי הרב באופן מגמתי, כך שיוצג כאדם חשוך, שונא חילונים ומטיף להשתמטות משירות צבאי. אולם לא לכך הם פני הדברים, כי אם מדובר בסדרת שיעורים בהם הציג הרב אסף נאומבורג לתלמידיו, את העמדה החרדית ביחסם למדינה, לחילוניות ולצבא. אולם כתב 'ערוץ 13' עמרי מניב שצפה בשיעורים, חתך את הקטעים הרלוונטיים, כך שיוצג כאילו הרב אמר את דברים בשם עצמו.

הכתבה הוסרה. צילומסך

ומה באמת אמר הרב? ואלו הם הדברים המלאים, מהם נחתכו הקטעים: "חשבתי לסדר קצת יותר את העקרונות המנחים של השאלות המרכזיות בעומק של הציבור החרדי, הטענות המרכזיות בכלל לא מתחילות בעיניי לא בשאלת הציונות שהיא שאלה נגזרת ומאוחרת יותר, או שאלת ההליכה לצבא, זה כבר משהו פרקטי שהתהווה רק אחרי שנת 48' מה שנקרא. הויכוח שלנו עם מה שנקרא הציבור החרדי הוא הרבה לפני קום המדינה, הוא עומד על יסודות (לא להיכנס לשיעור) הוא עומד על עקרונות מוקדמים הרבה יותר על דרכי חיים שהתפצלו, נראה לי שלשם צריך להפנות את המבט ובכוונה אני מתחיל ממה שנראית לי נקודת היסוד".

ואז הרב שב ומזכיר כי מדובר בהמחשה, "אני רוצה לטעון בתור אדם חרדי, בסדר? עכשיו אני משחק את הכובע הזה, שהשורש של הדבר הזה מגיע מנקודת תפיסה מאד עמוקה שהרסתם את המחיצה בין רע לטוב. בין רשעים לצדיקים. כולם בסדר, כולם לגיטימיים, הכל בסדר, קמה פה מדינת ישראל בלי טיפת יהדות".

"אני טוען, בתור אדם חרדי כרגע, בשלב הזה, לומר שיש לכם בעיה בדי.אן.איי. כשאתם התרתם לאהוב את הרשעים, אל תתפלאו שאחר כך התלמידים שלכם והילדים שלכם אוהבים גם את הרשעה ויוצאים חילוניים".

"יש דברים שאני אומר ואני מתכוון אליהם ויש דברים שאני אומר על דרך הויכוח… אני אתן שתי דוגמאות משני השיעורים האחרונים, כדי שדבריי יובנו. אחד: האם אני חושב שמצבה של הציונות הדתית הוא מצב לא מזהיר עד כדי על הפנים? התשובה היא כן. ככה אני חושב. האם אני חרדי? התשובה היא לא. שניה, האם אני חושב שלא צריך להתגייס לצבא עם חילוניים? התשובה היא לא".

את התמלולים המלאים הביא כאמור חנן עמיאור ב'פרספקטיבה' וחשף את נבזותה של תקשורת מגמתית ולא הוגנת. עמיאור אף קיבל במה נכבדה להציג את חשיפתו בראיון ל'קלמן ליבסקינד ואראל סג"ל בערוץ המתחרה 'כאן11', שם שטח את ההוכחות לכך שכתב 'ערוץ 13' סילף את העובדות בכדי להשחיר את המכינה המוערכת ואת מי שעומד בראשה הרב רפי פרץ - שר החינוך.

אז אולי חשבתם, שהרב נאומבורג בכל זאת תומך בעמדה החרדית אז זהו שלא. עמיאור מביא בכתבה כמה קטעים נוספים מהרב, בהם הוא מדבר נגד שנאת האחר, אפילו שנאת שמאלנים וערבים: "צריך להיזהר ממנה מאד מאד מאד. גם שנאת ערבים זה דבר נורא. זה דבר נורא. זו גזענות. זה מנוול! מה זה?! אנחנו לא שונאים בני אדם!". 

העולה מכל המוכח, שנעשה עוול גדול לרב נאומבורג, ששמו הושמץ ברבים והוא מסוגל אפילו לתבוע דיבה ובוודאי גם לזכות בה.

עקב כך, הכתבה הוסרה מהרשת. מי שייכנס לכתבה באתר 'חדשות 13' יתקל בשגיאה. בנוסף לכך, הכתב עומרי מניב פרסם הלילה (שני) בחשבון הטוויטר שלו, התנצלות כדלהלן: "אני מבקש להתנצל צפיתי בשיעורים מהמכינה לפני הכתבה שפרסמתי, אחרי הפרסום היום לקחתי נשימות (הרבה..) צפיתי שוב והבנתי שהדברים שנאמרו בשיעור שונים מכפי שהצגתי. אין דבר שחשוב לי יותר מלדייק, שכשאני חתום על אייטם, זה יהיה ברזל חבל לי שזה הוביל לשמחה לאיד כאן מפוליטיקאים שאני מסקר. מתנצל".

למרות שהכתבה הוסרה מאתר 'ערוץ 13', מוקדם יותר מסרו מהערוץ בתגובה לאתר 'פרספקטיבה': כזכור לכולם, בשלב מסוים במאבקה של מערכת חדשות 13 בראש הממשלה נתניהו, החליטו חדשות 13 להפסיק לפרסם את תגובות ראש הממשלה לכתבות ששידרו בענייניו, בטענה שהן אישיות ולא ענייניות. על אף זאת, לא ננהג כמוהם ונפרסם במלואה את תגובתו של עמרי מניב.

עמרי מניב: "שוב חנן עמיאור, שמועסק במאות אלפי שקלים ככותב נאומים במשרד החינוך במינוי פוליטי חיצוני של נפתלי בנט ממפלגת ימינה, מתחפש למבקר תקשורת כדי לרצות את מעסיקיו ולהגדיל את סיכוייו לזכות בשלל נוסף מהקופה הציבורית".

אולם כאמור, הכתב חזר בו והתנצל וגם הכתבה הוסרה מהאוויר.

בחדרי חרדים

שתף כתבה זו