בנט על ליברמן: "מבחינתי הוא לא במשחק"

ח"כ נפתלי בנט עושה חשבון נפש על ההפסד בבחירות לכנסת ה-21 ואומר: "אני נושא באחריות של הסבב הראשון" • על תוצאות הבחירות הנוכחיות: "הימין השכיל להבין ונתניהו קיבל את פשרת הנשיא"

פוליטי7.10.2019 | 12:33

עושה חשבון ומנתח את המצב הפוליטי נפתלי בנט צילום: יונתן זינדל, פלאש 90

 

חבר הכנסת נפתלי בנט 'הימין החדש' שעבר בשנה שחלפה, תהפוכות פוליטיות רבות, היה שר חינוך וחבר קבינט, פוטר, עזב את 'הבית', פתח מפלגה ולא עבר את אחוז החסימה, חזר לכנסת ה-22 במקום הרביעי ברשימה וכרגע מסתפק בכסא פשוט בכנסת, לראשונה בחייו הפוליטיים, כשהוא עדיין לא יודע אם הכנסת הזאת תשרוד והאם יכהן בה כשר. 

בנט שוחח עם העיתונאית אילה חסון ברדיו 103FM על הלקחים שיש להפיק ממלחמת יום הכיפורים. בהמשך התייחס לתסבוכת הפוליטית שנוצרה: "ברמה האישית, לפחות מבחינתי, תוצאות הבחירות היו לא טובות". לדבריו, מדובר במצב מורכב אבל פתיר: "יש לי נוסחה בראש בדיוק מה צריך להיות". בנט התבטא בעדינות ובפייסנות כלפי יו"ר 'כחול לבן' בני גנץ, והמליץ: "כדאי שנתניהו יחנוך את בני גנץ". על יו"ר 'ישראל ביתנו' אביגדור ליברמן אמר בנט: "מבחינתי הוא לא במשחק". בהמשך ענה השר לשעבר על השאלה, האם הוא מאוכזב מהתוצאות שהביאה איילת שקד.

"אנחנו באווירת יום הכיפורים והימים הנוראים. אנחנו כעם חייבים להפיק את הלקחים של מלחמת יום הכיפורים. הדור שלי לא חווה את זה, הייתי בן שנה כשהמלחמה פרצה. אבא שלי נסע ולא ראינו אותו חצי שנה. הלקח הוא לקח השאננות. להימנע מיוהרה".

כולנו זוכרים את ניצחון של מלחמת ששת הימים והיוהרה שהגיעה בעקבותיה. הייתי אז ילדה. הפקת הלקחים חייבת להיות במאקרו ולא מהזיכרון האישי של כל אחד מאיתנו

"דבר שכן צריך לזכור לטובה זה את הגבורה של הלוחמים. הנחישות שלהם הצילה את המדינה".

נחזור למציאות שלנו, איך אתה מנתח את הפלונטר הפוליטי? מה אתה חושב שיקרה?

"זה באמת מצב מורכב אך נורא פתיר. יש לי נוסחה מאוד ברורה בראש של מה שצריך לקרות בקצה. בגדול על בסיס פשרת רובי ריבלין. הימין מבין שהוא לא ניצח אך בצד השמאלי לוקח זמן להבין שגם הם לא ניצחו. נתניהו במקרה הזה השכיל לקבל את פשרת הנשיא, שאינה קלה וקרא לממשלה שוויונית לגמרי הכוללת רוטציה. נתניהו יתחיל ואם יוגש נגדו כתב אישום הוא ייצא לנבצרות. נראה לי שזו פשרה הגיונית מאוד ביחס לאלטרנטיבה של בחירות בפעם השלישית. חשוב לציין שאני לא שותף לכל הצימאון לראות את נתניהו הולך".

נראה שאתם במעין ברית זוגיות.

"ברמת האישית תוצאות הבחירות לא טובות מבחינתי. אי אפשר להקים ממשלת ימין ואם תקום ממשלת אחדות, מקומו של הימין החדש יהיה לא מרכזי בלשון המעטה. לאור הדבר הזה החלטתי לעשות את מה שטוב למדינה. את אותה ממשלת פשרה. זו ממשלה שלא תוכל לעשות צעדים אידיאולוגיים חריפים לשום כיוון. לא נגד השבת ולא בעד השבת אך תוכל להתעסק בחיים עצמם. במערכת הבריאות, במערכת החינוך, בפקקים ובטיפול בחיזבאללה וחמאס".

ברחת מהר מנושא הזוגיות שלך ושל נתניהו. יש לכם יריבה משותפת? השותפה הפוליטית שלך?

"לא. איילת היא שותפה מלאה".

זה לא סוד שעבר בינך לבין איילת שקד מטען קשה לאחר הבחירות בהם לא עברתם את אחוז החסימה. עשיתם מעין פשרה כשחברתם יחד.

"ברמה האישית עשיתי מהלך לא קל כשוויתרתי על המקום הראשון ועברתי למקום הרביעי. זו לא תקופה קלה לשנינו. הייתה שנה מאוד קשה שכוללת כישלון גדול שהיה לי בתווך. אני נושא באחריות של הסבב הראשון. זה חלק מהחיים. אני בא מהייטק. גם שם חוויתי המון כישלונות אך גם המון הצלחות".

"אני לא רוצה שבני גנץ יהיה ראש הממשלה"

פסיכולוג אמר לי שכולנו חווים כישלונות וקשיים, אך השאלה היא איך אנחנו מתרוממים ומשתקמים. שם נמדד החוסן שלנו. אתה מאוכזב מאיילת שקד הייתה הבטחה ענקית ולא הביאה את התוצאה?

"אני חושב שבנסיבות הנוכחיות אף אחד לא היה מביא תוצאה טובה יותר. הציבור החילוני לא יכול להצביע לסמוטריץ' ופרץ והציבור החרדי יותר לא יצביע לאיילת שקד. אלו דברים ידועים".

היא הבטיחה דו ספרתי והביאה פחות מנדטים מליברמן.

"השאלה היא לא מה היה אלא איך מסתכלים קדימה. מבחינה אישית לימין החדש אין הרבה אפשרויות ולכן יש לעשות מה שטוב למדינה. כל מי שיש לו לב הגון מבין שפשרת ממשלת האחדות היא הדבר הנכון ביותר למדינת ישראל".

ומי מוביל אותה?

"הראשון נתניהו. אני יאמר שגוש הימין גדול יותר והם יטענו שכחול לבן קיבלה מנדט אחד יותר. הכל נכון. מבחינת מה טוב לישראל אני חושב שבני גנץ יעדיף לעבור תקופה ראשונה של חניכה וחפיפה תחילה. להיות ראש ממשלת ישראל בתקופה הזו, עם גירעון ענק, עם חיזבאללה ואיראן שמרימים את הראש. כדאי שנתניהו יחנוך אותו ויעביר את המקל. אני לא שבע רצון מכך. רציתי ממשלת ימין. אני לא רוצה שבני גנץ יהיה ראש ממשלה".

אם גנץ יהיה ראש ממשלה, תצטרפו אליו?

"אם יקים ממשלה שאינה כוללת אחדות לאומית, בוודאי שלא. הגוש הוא מאוד חזק ואני לא רואה איך הוא יכול להקים ממשלה".

נניח ממשלה של גנץ, ליברמן, מפלגת העבודה יחד איתכם?

"אין 61 בלעדינו אלא אם ליברמן והערבים ילכו יחד. הכל יכול לקרות. אני מעריך לזה סבירות נמוכה. אני לא אשב בממשלה כזאת".

יש מישהו שמפלגה שלך שכן יכול לשבת בממשלה כזו?

"לא. אנחנו לא נשב בממשלת שמאל שמזמינה את הימין פנימה. אני איש ימין מובהק. ברבות השנים יצא לי להכיר לעומק את בני גנץ. יש לו יתרונות וחסרונות. יש לו לב טוב והוא רוצה בטובת מדינת ישראל. אני חושב שהוא מספיק מפוקח ובסתר ליבו אני משוכנע שהיה מקים מחר בבוקר ממשלת אחדות כשביבי הוא הראשון".

גם אם נצא מתוך הנחה שיש אמת בדבריך, הסביבה הפוליטית שלו לא רוצה לאפשר לו את זה. בסוף הוא זה שהביא את ה-35 מנדטים, זה גנץ. בממשלת אחדות הם קטנים יותר.

"את צודקת וזה לגיטימי. אשמע נאיבי אם אומר שכולנו באנו לפוליטיקה למען עם ישראל. אני רוצה להאמין שגם בוגי יעלון, גם גבי אשכנזי וגם יאיר לפיד יבינו את המשבר".

אלא אם הם יודעים שיש לגנץ אפשרות להקים ממשלה ללא נתניהו.

"אז למה הם לא שאפו לקחת את הקמת הממשלה ודחקו את הטלת הממשלה על נתניהו? הם לא יודעים. אני בקשר עם כל ראשי המפלגות בגוש כולל דרעי וליצמן ואין בכלל על מה לדבר. יש לנו מדינה לנהל. ההימור שלי שכן תקום ממשלת אחדות בקצה".

אנחנו מקווים שההימור שלך ינצח. לסיום, מה ליברמן רוצה?

"זה נורא שפחות מעניין אותי. מבחינתי הוא לא במשחק. הגישה שלי כפוליטיקאי זה לומר לציבור במה אני מאמין. פוליטיקה זה לא משחק. פתחנו את השיחה ביום הכיפורים. אנחנו לא שם אך אנחנו מדינה מאוד מאוימת ומאוד רגישה".

בחדרי חרדים

שתף כתבה זו