השר זועם על גזר הדין למחבל: "בושה"

בעקבות גזר דינו של הסייען בפיגוע בהר הבית לפני כשנתיים בו נרצחו שני שוטרים, השר לביטחון פנים יוצא במתקפה נגד בית המשפט שגזר לדעתו עונש קל יחסית | "בלתי נתפס שרוצח שפל המסייע לפיגוע גדול, במקום הרגיש ביותר במזרח התיכון, יקבל רק 16 שנות מאסר ואולי ישתחרר כבר בעשור הקרוב", כך השר

בטחוני25.10.2019 | 13:54

פלאש 90

יומיים לאחר שבית משפט המחוזי בחיפה גזר 16 שנות מאסר על המחבל אמג'ד ג'בארין תושב אום אל פחם, שהורשע בסיוע פיגוע הירי בהר הבית בשנת 2017 - בו נרצחו שני שוטרי משטרת ישראל ונפגעו שוטרים נוספים, השר לביטחון הפנים גלעד ארדן מגדיר את גזר הדין "בושה".

בציוץ שפרסם הבוקר (שישי) השר גלעד ארדן, כתב כי "גזר הדין של המחבל הבזוי, שהיה שותף מלא לפיגוע בו נרצחו שוטרינו כמיל שנאן והאיל סתאווי ז"ל על הר הבית - מקומם ולא מובן".

לדברי ארדן, "בלתי נתפס שרוצח שפל המסייע לפיגוע גדול, במקום הרגיש ביותר במזרח התיכון, יקבל רק 16 שנות מאסר ואולי ישתחרר כבר בעשור הקרוב". השר לביטחון הפנים הודיע כי יפנה לפרקליט המדינה שי ניצן "בכדי שיגיש ערעור. בושה".

בגזר הדין שניתן על ידי הרכב של שלושה שופטי בית המשפט המחוזי בחיפה, אברהם אליקים, תמר נאות פרי ורונית בש, נכתב כי "אין עסקינן בסיוע נקודתי, כי אם בסיוע נרחב וממשי".

עוד נכתב כי בערב הפיגוע, המחבל קיבל את הכסף וחפציהם האישיים של המחבלים והסיע אותם ברכבו לתחנת האוטובוס כשהם חמושים, משם יצאו "לפיגוע הרצחני בו קופדו חייהם של שני שוטרי מג"ב שמילאו את תפקידם נאמנה בשמירה על ביטחון תושבי המדינה, וכן נפצע שוטר מרסיסים ושוטר נוסף סובל מטראומה קשה בעקבות האירוע ולא שב לעבודתו במשטרה".

בגזר הדין צוין כי נופך נוסף של חומרה יש לראות כפי שנטען על ידי פרקליטות המדינה, "ובצדק, במיקומו של הפיגוע במקום רגיש - במסגד אל אל-אקצא המצוי על הר הבית, על כל המשתמע מכך". לצד האמור, "יש להוסיף לחומרה את העובדה שלצד העבירות של סיוע לרצח וסיוע לגרם חבלה של ממש, ביצע הנאשם כמבצע עיקרי, עבירות נוספות שעניינן פעילות בנשק למטרות טרור", כאשר הוביל את הנשק של המחבלים לצורך אימונים לקראת הפיגוע.

עוד הוסיף בית המשפט כי "ביצוע עבירות הנשק למטרות טרור, ממחישה עד כמה מצויה עבירת הסיוע בעניינינו במדרג גבוה של חמורה, ועל היותו של הנאשם חלק מחבורת המחבלים. ההבדל היחיד בינו לבינם נעוץ בעובדה שהנאשם לא השתתף בפועל בפיגוע, אולם הוא נטל חלק פעיל בהיערכות לקראת הפיגוע וסייע בכל מאודו למחבלים, במשך תקופה משמעותית עד ערבו של הפיגוע".

מהחקירה עלה כי שלושת המחבלים הגיעו לפנות בוקר, ביחד עם סייען נוסף, באוטובוס מצפון הארץ ממנו ירדו בעיר העתיקה בירושלים. מממצאי החקירה עולה כי המחבלים הלכו רגלית, ולא כקבוצה, ונכנסו דרך שער הפרחים לעיר העתיקה, כאשר אחריהם הולך הסייען שהוא נושא על גבו תיק ובתוכו הוסלקו כלי הנשק מסוג קרל גוסטב. המחבלים, כל אחד בנפרד, נכנסו לשטח הר הבית דרך שער באב חוטא, ושם נכנסו ישירות לתוך מסגד אל אקצא.

עוד עולה מהחקירה כי בתוך שטח המסגד הועבר אליהם על ידי הסייען התיק שבו הוסלקו כלי נשק. משסיימו להתפלל בתוך המסגד יצאו מתוכו המחבלים, כאשר שניים מהם יצאו ראשונים, והמחבל השלישי יצא אחריהם כשעל גבו התיק ובתוכו כלי הנשק שהועברו אליהם על ידי בתוך המסגד.

בשלב זה נצפה הסייען כשהוא יוצא משטח הר הבית ומהעיר העתיקה כשהוא ללא התיק שהיה על גבו עם היכנסו. עם יציאתם ממסגד אל אקצא, המשיכו המחבלים ללכת לכיוון מתחם השירותים בתוך שטח הר הבית, שם החליפו בגדיהם לבגדים ארוכים ויצאו מהמתחם כשכלי הנשק ואמצעי לחימה על גופם. משם הלכו המחבלים לכיוון שער הר הבית באב חוטא, כאשר שניים מהם ביצעו ירי לעבר השוטרים שעמדו במבוא, שם הרגו את השוטר כאמיל שאנן ז"ל והמשיכו בריצה חזרה לתוך מתחם הר הבית, במעלה גרם המדרגות.

בשלב זה כוח המשטרה הפרוס בתוך שטח ההר ובמתחם נקודת המשטרה, בהם השוטר האיל סיתאוי ז"ל שמעו את הירי, החלו לרוץ לכיוונם וניהלו קרב יריות עם המחבלים. שניים מהמחבלים חוסלו במקום, ומחבל שלישי שנפגע המשיך בריצה לרחבת הר הבית שם התמוטט. במהלך קרב היריות עם המחבלים נהרג השוטר האיל סיתאוי ז"ל בתוך שטח ההר.

שוטרי מרחב דוד החלו מיד בהגשת סיוע רפואי ראשוני לחבריהם שנפגעו, ובמקביל חבלני משטרה ביצעו פעולות לניטרול מוחלט של המחבלים. תוך כדי בדיקת המחבל השלישי שנפגע מירי השוטרים והתמוטט על הרחבה, הוא התרומם ניסה לשלוף סכין. הכוח שהיה דרוך במקום הגיב במיידי וניטרלו.

בחדרי חרדים

 

שתף כתבה זו