יו"ר הכנסת יולי אדלשטיין הודיע על התפטרותו

יו"ר הכנסת יולי אדלשטיין הודיע על התפטרותו מתפקיד יו"ר הכנסת • בנאום תקיף שנשא לפני שעה קלה אמר אדלשטיין בין היתר כי "החלטת בג׳צ מחריבה את עבודתה של הכנסת"

פוליטי25.3.2020 | 11:09

יולי אדלשטיין צילום: יונתן זינדל, פלאש 90

יו"ר הכנסת יולי אדלשטיין הודיע על התפטרותו מתפקיד יו"ר הכנסת. תקנון הכנסת קובע כי ההתפטרות תיכנס לתוקפה 48 שעות מרגע הנחת מכתבו, כך שמליאת הכנסת לא תוכל להצביע על יו"ר חדש עד תום פרק זמן זה, וההצבעה בנושא תידחה לשבוע הבא. בכחול לבן בוחנים צעדים עוקפים בניסיון לאפשר מינוי ממלא מקום, אך סיכויי המהלך אינם ברורים.

להלן נאומו המלא של אדלשטיין:

חברי הכנסת, אזרחי ישראל היקרים, ביום שני השבוע, בית הדין הגבוה לצדק קבע, שעל יושב ראש הכנסת להעמיד להצבעה עוד השבוע את בחירתו של יושב ראש הכנסת החדש. החלטת בג׳צ אינה מבוססת על לשון החוק, אלא על פרשנות חד צדדית וקיצונית. החלטת בג׳צ סותרת את תקנון הכנסת.

החלטת בג׳צ מחריבה את עבודתה של הכנסת. החלטת בג׳צ מהווה התערבות גסה ויהירה של הרשות השופטת בענייניה של הרשות המחוקקת הנבחרת! החלטת בגצ פוגעת באופן חסר תקדים בריבונות העם ובריבונות הכנסת. החלטת בג׳צ חותרת תחת יסודותיה של הדמוקרטיה הישראלית.

כדמוקרט, כיהודי-ציוני, כמי שנלחם נגד משטרים אפלים, וכיושב ראש של בית הנבחרים – אני קובע שהחלטת בג׳צ היא החלטה שגויה וחמורה המביאה לידי ביטוי ליקוי מאורות מסוכן.

חברי הכנסת, כמי ששילם מחיר אישי כבד של שנות מאסר ועבודות פרך על הזכות לחיות כאזרח במדינת ישראל, אין צורך בהסברים עד כמה אני אוהב את מדינת ישראל ואת עם ישראל. ולכן, כדמוקרט,
כיהודי-ציוני,  כמי שנלחם נגד משטרים אפלים, וכיושב הראש של הבית הזה – לא אניח לישראל להידרדר לאנרכיה. לא אתן יד למלחמת אחים!

אפעל על פי רוחו של מנחם בגין אשר ביוני 1948, בימי האלטלנה, מנע מלחמת אחים. חברי הכנסת,
אזרחי ישראל – בימים אלה העם שלנו זקוק לאחדות, זקוק לממשלת אחדות. בימים, בהם מגיפה מסכנת אותנו מבחוץ והשסע קורע אותנו מבפנים, על כולנו לנהוג כבני אדם, על כולנו להתעלות. על כולנו להתאחד.

אי לכך, למען מדינת ישראל ובכדי לחדש את הרוח הממלכתית בישראל - אני מתפטר בזאת מתפקידי כיושב ראש הכנסת. נתפלל, ואף נפעל, לימים טובים יותר.

בחדרי חרדים

שתף כתבה זו