קיצור משך הבידוד ביומיים יחסוך למשק כ- 750 מיליון ₪ בחודש

מנתוני התאחדות התעשיינים שהוצגו בוועדת החוץ והביטחון של הכנסת עולה כי 7% מעובדי התעשייה החיונית נמצאים בבידוד, יותר ממחצית מחברות התעשייה צמצמו ייצור וכ-48% מהחברות מתקשות לעמוד בקצב ההזמנות בשל היעדרויות הבידוד. יו"ר הוועדה, ח"כ צבי האוזר ציין כי "ע"פ נתוני האוצר קיצור של משך הבידוד ביומיים יחסוך למשק כ- 750 מיליון ₪ בחודש"

כלכלי12.10.2020 | 17:20

צבי האוזר צילום: יונתן זינדל, פלאש 90

בדיון שקיימה זה עתה (שני) ועדת החוץ והביטחון של הכנסת, תמכו תעשיינים בכירים בראשות נשיא ההתאחדות, ד"ר רון תומר, ביוזמת יו"ר הוועדה, ח"כ צביקה האוזר, לקצר את משך ימי הבידוד של עובדים בעסקים חיוניים ל-10 ימים ואת ימי הבידוד של שאר העובדים ל-12 ימים. בדיון השתתפו גם מנכ"ל תנובה, אייל מליס, ומנכ"ל אסם, אבי בן אסייג.

איל טולדו (אגף התקציבים) חשף נתונים חדשים של האוצר באשר לחסכון בקיצור ימי הבידוד. ע"פ טולדו קיצור ביומיים של תקופת הבידוד יחסוך למשק כ-750 מיליון ש"ח בחודש. במידה והחוק יתוקן והממשלה תיאלץ לשאת בעלות חלק מימי הבידוד, חיסכון בתקציב המדינה יעמוד על 300 מיליון ש"ח בחודש.

יו"ר ועדת החוץ והביטחון, ח"כ צביקה האוזר אמר "אני רוצה לשים זרקור על הפגיעה המשמעותית במשק. ע"פ נתוני האוצר קיצור ביומיים יחסוך למשק כ-750 מיליון ₪ בחודש. יש לשקלל את הסיכון הבריאותי עם ההשלכות הקשות על העסקים והתעשייה. ניתן לקצר את תקופת הבידוד ב-10 ימים בכפוף ל-2 בדיקות שתוצאתן שלילית, אחת עם כניסה לבידוד ואחרת ביום ה-9. אנו עומדים על יותר ממליון וחצי מבודדים מה-1 ביולי, רק בשבוע האחרון היו 164,387 מבודדים. ישראל היא המדינה עם אחוז המבודדים הגדול ביותר בעולם ביחד לאוכלוסייה".

יו"ר נשיאות המעסיקים והעסקים ונשיא התאחדות התעשיינים, ד"ר רון תומר ציין כי "שיטת הבידודים בישראל הורגת את המשק, משביתים את כוח העבודה ואת המנועים התעשייתיים. יש להפחית מיידית את כמות הבידודים שמושפעים רבות גם מאיכוני השב"כ הייחודיים לישראל וגורמים לבידודים רבים יותר מהמקובל בעולם, ובמקביל להגדיל משמעותית את התמריצים לבלתי מועסקים לחזור למעגל התעסוקה ולמלא את השורות. המשק לא יחזיק מעמד בשיטה הקיימת".

בחדרי חרדים

שתף כתבה זו