בעקבות הסערה העולמית > המנכ"ל מתגונן: "יש יד מכוונת נגדנו"

בעקבות הפרסומים בתקשורת העולמית כי תוכנת "פגסוס" שימשה לפריצת מכשירים סלולריים של מנהיגים ועיתונאים בעולם, שלו חוליו, מנכ"ל החברה דוחה את הטענות ומתחייב לשתף פעולה עם כל חקירה בפרשה. "יש עליהום על הסייבר הישראלי"

טכנולוגיה21.7.2021 | 22:39

אילוסטרציה צילום: Pixabay

"נשמח מאוד אם תהיה חקירה של הפרשה, כדי שנוכל לנקות את השם שלנו", כך אומר שלו חוליו, מנכ"ל חברת NSO, בעקבות הפרסומים בשורת עיתונים ברחבי העולם שקשרו את תוכנת "פגסוס" לפריצה סיטונאית שביצעו ממשלות שונות לטלפונים הסלולריים של פוליטיקאים, עיתונאים ופעילי זכויות אדם.

מנכ"ל החברה אומר בראיון ל'ישראל היום': "אין ולא היה לנו שום קשר לרשימה שפורסמה, ואם יתברר שהיה איזה לקוח שעשה שימוש לרעה במערכת שלנו למעקב אחר עיתונאים או פעילי זכויות אדם – הוא ינותק מייד. הוכחנו את זה בעבר, כולל עם הלקוחות הכי גדולים שהיו לנו, שהפסקנו לעבוד איתם".

חוליו סבור כי מדובר בקמפיין מאורגן: "זה נראה כאילו מישהו החליט ללכת לנו על הראש. הסיפור הזה הוא לא סתם. יש עליהום על הסייבר הישראלי באופן כללי. הרי יש כל כך הרבה חברות סייבר מודיעין בעולם, אבל כולם מתמקדים רק בישראלים. לעשות כזה קונסורציום של עיתונאים מכל העולם ולהכניס פנימה את 'אמנסטי' – זה נראה כאילו יש פה יד מכוונת".

לדבריו, "אני מאמין שיש שם או את קטאר, או BDS, או גם וגם. בסוף זה תמיד אותם הגופים. אני לא רוצה להישמע עכשיו ציני, אבל יש מי שלא רוצה שייבאו לפה גלידות או שייצאו מפה טכנולוגיות. בעיניי זה לא מקרי שבאותו שבוע מנסים למנוע מחברת 'סלברייט' להנפיק בבורסה, מפרסמים תחקיר על חברת 'קנדירו' ואז על חברת 'קוודרים', ועכשיו אנחנו. זה פשוט לא עושה שכל שזאת רק מקריות שהכל קורה ביחד".

לשאלה אם לא נעשה שימוש לרעה במערכת כמו שאתה טוען ולמה הוא לא פותח הכל ומראה לכולם שהכל בסדר, ענה חוליו: "כי יש ענייני סודיות, ועניינים של ביטחון לאומי ושל הסכמים מסחריים של המדינות שאנחנו עובדים איתן, ואני לא יכול לצאת ולהגיד 'את זה עשינו ואת זה לא עשינו'. אבל שיבוא גורם מדינתי – כל גורם, בכל מדינה – ואני מוכן לפתוח בפניו הכל, שייכנס, שיחפור מלמעלה למטה. תפאדל, שיבואו".

המנכ"ל מתחייב בראיון, לשתף פעולה עם כל חקירה או בדיקה, של כל גורם. הוא אומר כי גם החברה עצמה בודקת כל מידע שהגיע אליה, ועד כה שללה את כל הטענות שנשמעו בימים האחרונים בהקשר של פריצה לטלפונים של נשיא צרפת, ראש ממשלת בלגיה, מלך מרוקו ועיתונאים צרפתים. "אנחנו בוחרים בקפידה את הלקוחות, ואנחנו עושים איתם הסכמים מאוד חזקים, שמאפשרים לנו – במידה ויימצא כי נעשה שימוש לרעה – לנתק להם את המערכת. היו חמישה לקוחות שניתקנו להם את המערכת בשנים האחרונות".

חוליו מגדיר את פגסוס "תוכנה שמצילה חיים", וטוען כי בעולם שבו שיחות מוצפנות מקצה לקצה אין כיום אלטרנטיבה אחרת למאבק בפשיעה חמורה ובטרור. הוא דוחה את הטענות כי המניע היחיד של החברה הוא כספי, ואומר כי NSO סירבה למכור ל-90 מדינות ברחבי העולם מחשש שיעשו שימוש פסול ב"פגסוס".

הראיון המלא יפורסם במוסף 'ישראל השבוע' של 'ישראל היום' שיפורסם בשישי.

בחדרי חרדים

שתף כתבה זו