מהומות בשכונה: השכנים הלשינו על החסידים והמשטרה משתוללת

לאחר המהומות ופינוי בית הכנסת אתמול: שוב פרצו עימותים בעיר חריש בין כוחות המשטרה לחסידי תולדות אהרן. החסידים פרצו שוב לבית הכנסת, השכנים הלשינו, השוטרים הגיעו והחסידים התקהלו לאמירת תהילים

יוסי שטארק | חדשות בארץ 21.10.2021 | 21:13

עימות בחריש צילום: באדיבות המצלם

עימותים פרצו הערב (חמישי) בחריש, בין כוחות המשטרה לחסידי תולדות אהרן, לאחר התנכלות נוספת מצד השוטרים והעירייה כלפי החרדים ופינוי בית הכנסת של החסידות.

החסידים, שפונו אתמול מבית הכנסת, פרצו היום שוב לשטח הפרטי אותו שכרו בבניין מגורים בעיר וקיימו בו מנייני מנחה ומעריב.

אחד החסידים מספר ל'בחדרי חרדים' כי השוטרים הגיעו בעקבות הלשנות של שכנים לא-חרדים. החסידים התקהלו מחוץ לבניין המגורים והחלו באמירת תהילים, כשמהלכה פרצו המהומות.

כזכור, אתמול דיווחנו על זעם אדיר בקרב הקהילות החרדיות בחריש, לאחר שפקחים מטעם העירייה, בליווי כוחות משטרה גדולים, פשטו על בית הכנסת של חסידות תולדות אהרן בעיר ופינו את המתפללים בצורה אלימה. לטענת התושבים במקום, הכוחות אף תקפו מו"צ בעדה החרדית, רב הקהילה הגאון רבי יוסף שמואל ולס.

ההתנכלות לקהילת תולדות אהרן, הגיעה לאחר התנכלויות חוזרות ונשנות נגד הקהילות הליטאיות והספרדיות בעיר, כאשר גולת הכותרת הייתה לפני שבועיים כאשר פקחים, בהוראת ראש העירייה הדתי יצחק קשת, פירקו אוהל של הקהילה הליטאית בשכונת 'בצוותא' בעיר.

הזעם בקרב חוגי 'העדה החרדית' ובקהילת תולדות אהרן גדול מאוד והקהילות מתכוננות לצאת למערכה אדירה נגד ראש העירייה יצחק קשת, עליו נטען כי הוא גרם לביזיון חמור של התורה ולומדיה.

ל'בחדרי חרדים' נודע כי עסקני העדה החרדית התכנסו במטרה להחליט על תגובתם בנושא, וכן לגיבוש דרכי הפעולה בהתמודדות מול התנכלויות העירייה.

אחד מעסקני 'העדה החרדית' טען בשיחה ל'בחדרי חרדים' כי "מדובר בבית כנסת שנבנה על שטח פרטי, כי אין ברירה אחרת - גם הקהילה הליטאית וגם הקהילה החסידית לא מקבלת מהעירייה הקצאות".

לדבריו, "קהילת תולדות אהרן, שהבינה כי אין לה סיכוי לקבל הקצאה מהעירייה, פנתה לעירייה וביקשה לשכור ממנה שטח, אבל גם אז לא הסכימו לתת. מדובר בסוג של אנטישמיות נגד הקהילה החרדית שמגיעה לחריש. השיא היה כאשר תקפו את המו"צ, ועל זה לא נשתוק".

'בחדרי חרדים' פנה לקבל את תגובת עיריית חריש, שהפנתה אותנו לוועדה המיוחדת לתכנון ובנייה, שהיא גוף נפרד מהעירייה.

מהוועדה המיוחדת לתכנון ובנייה בחריש, נמסר ל'בחדרי חרדים': "הוצא צו סגירה בהתאם להחלטת בית המשפט".

ממשטרת ישראל לא נמסרה תגובה.

כזכור, לפני שבועיים דיווחנו ב'בחדרי חרדים' על מהומה שפרצה בחריש, כשקבוצה של תושבים חילונים הגיעה להתעמת עם קבוצה של תושבים חרדים שהחלו בבניית אוהל עבור בית כנסת בשכונת 'בצוותא' בעיר.

האברכים התחילו בהקמת האוהל על שטח שומם בשכונה, זאת כדי לא להגיע למצב של קיום מנייני תפילה בתוך בוץ ושלוליות מים, כתוצאה מהגשמים היורדים בתקופת החורף.

אחד התושבים סיפר בשיחה ל'בחדרי חרדים' כי הקיצונים החילונים ניסו למנוע את הקמת האוהל והתעמתו עם האברכים שנעלו את המתחם, כעבור ארבע שעות של מהומות, והתערבות של עשרות שוטרים שהגיעו למקום - הוזעק ראש העירייה (הדתי) יצחק קשת שהורה לצוותים של העירייה לפרק את האוהל.

ל'בחדרי חרדים' נודע כי הקהילה הליטאית, שחבריה הקימו את האוהל, לא נשארה בודדה במערכה, וכל הקהילות החרדיות בשכונה יצאו לתמוך במאבקה, ביניהן, קהילת פרושים, תולדות אהרן וקהילת 'שבת אחים' של יוצאי עדות המזרח בראשות הרב אלקבץ.

ראש העירייה יצחק קשת כתב לאחר מכן: "הוריתי הערב לפרק באופן מיידי אוהל תפילה שהוקם ללא אישור בשטח ציבורי בשכונת בצוותא. עובדי עירייה פירקו את האוהל בליווי משטרתי".

"סביב הקמת האוהל התרחש הערב אירוע קשה מבחינה קהילתית: עימות בין תושבים חילונים לתושבים חרדים שגלש לאלימות של ממש".

"ההתרחשות הזו בעיניי בלתי נסבלת. התנהגות בריונית לא באה בחשבון. אני מתנגד נחרצות לכל ניסיון מכל צד שהוא לקבוע עובדות במרחב הציבורי באופן חד צדדי, ולכן החלטתי שהאוהל יפורק מייד".

"אני רוצה להעביר מכאן מסר ברור לכולם: חריש היא עיר מעורבת, עיר של כולם – חילונים, דתיים וחרדים. מי שלא מעוניין לחיות ביחד, כנראה שחריש לא מתאימה לו. מי שרוצה להתבדל פשוט לא ימצא כאן את מקומו. כל ניסיון לכפייה או לקביעת עובדות בשטח באופן חד צדדי ייתקל בתגובה נחרצת ובלתי מתפשרת".

"אני מכיר בצורך לבית כנסת בשכונה ואנחנו עובדים על פתרונות, אבל לא זאת הדרך. הדברים ייעשו בצורה מסודרת כפי שנעשו בשכונות הוותיקות יותר. העירייה מצידה תעשה כל מה שצריך כדי שהסדר הציבורי יושב על כנו וכדי למצוא מענה מתאים לצרכים של כל הצדדים. אבל צריך גם רצון טוב ונכונות לחיים משותפים כדי שיהיה אפשר לחיות בשכונה - בצוותא", לשון הודעת ראש העירייה.

בחדרי חרדים

שתף כתבה זו