בן השנתיים שנפטר מחיידק; הרופא מתאר את רגעי השבר

לצד העדכון על היציבות במצבה של הפעוטה שנדבקה מהחבר בגן חב"ד שנפטר בקפריסין - הרופא הבכיר שהוקפץ לקפריסין מתאר: "מה שעשה את זה מאוד קשה זו העובדה שהכול קרה מאוד מהר. תוך יומיים מבריאות שלמה הילד נפטר, והוריו הגיבו בעצב גדול. איך אפשר להכיל בשורה כזו? ילד שלפני כן תפקד לחלוטין"

חיים שמואלי | בריאות / קורונה 23.11.2021 | 22:32

אילוסטרציה צילום: pixabay

בית החולים ספרא לילדים בשיבא עדכן הערב (שלישי) כי מצבה של הפעוטה בת השנתיים, אשר נדבקה בחיידק בגן בקפריסין והוטסה לישראל - יציב וטוב, וכי היא עוברת סדרת בדיקות במחלקה לטיפול נמרץ ילדים.

הפעוטה בת השנתיים היא בת להורים ישראלים מגן חב"ד, ונדבקה ככל הנראה מילד בן גילה, שחלה במחלת חום ופריחה עם חשד לחיידק המנינגוקוק - ונפטר אתמול בלילה.

מדובר בהשלכות הרסניות של התפרצות חיידק אלים בגן חב"ד שבקפריסין, כאשר על פי הפרסום באתר 'ynet', ילד כבן שנתיים בלבד, בן להורים ישראלים, נפטר אמש בקפריסין בעקבות מחלת חום ופריחה. לפני פטירתו הועבר הילד מ-לימסול לבית חולים בניקוסיה, שם עבר פעולות החייאה, שלמרבה הצער לא הועילו, והוא נפטר.

ד"ר איתן נאמן, רופא בכיר בטיפול נמרץ ילדים סורוקה, שהמריא אמש לקפריסין כדי לסייע בטיפול בילד בן השנתיים מגן חב"ד בלימסול בקפריסין, סיפר כי "מה שעשה את זה מאוד קשה זו העובדה שהכול קרה מאוד מהר. תוך יומיים מבריאות שלמה הילד נפטר, והוריו הגיבו בעצב גדול. איך אפשר להכיל בשורה כזו? ילד שלפני כן תפקד לחלוטין".

ד"ר נאמר תיאר: "הוקפצתי אתמול בסביבות השעה עשר בלילה. הבנו שמדובר על ילד מאוד חולה שנמצא בבית חולים בניקוסיה. התכנון המקורי היה לצאת עם צוות מלא ולהביא אותו לארץ. כבר מההתחלה היה ברור שהמצב שלו מאוד קשה ולפני העלייה למטוס לקפריסין מצבו הידרדר עוד יותר. ביטלתי את הצוות הרפואי ולבקשת המשפחה טסתי לבד כדי לייעץ לצוות הרפואי בקפריסין במידת הצורך ובעיקר לעזור למשפחה שנמצאת בארץ זרה להבין מה קורה לילד".

"הבוקר קיבלתי הודעה שיש ילדה נוספת מהגן של אותו ילד שנפטר שאושפזה בבית חולים המקומי בלימסול עם חום. מיד הגעתי לשם ולראות במה אני יכול לעזור", הוסיף. "הילדה במצב יציב והרבה יותר טוב, אבל הבאנו צוות מהארץ וליווינו אותה עד לטיפול נמרץ ילדים בשיבא".

על פי החשד נכון לעכשיו, הגורם למחלה בגן, הוא חיידק בשם 'מניגוקוק'. לדברי הפרופ' אייל לשם, מומחה למחלות זיהומיות בבית החולים שיבא, בשלב זה אין עדיין אבחנה מדויקת של גורם ההתפרצות למחלה.

לדבריו, "בישראל יש כ-50 מקרים של הידבקות בחיידק מניגוקוק שעלול לגרום אצל ילדים וצעירים למחלה חמורה ואף לסכנת חיים". עוד הוא הוסיף בהקשר המקרה הטראגי בגן, כי "אחת המחלות שיכולות לגרום למחלה קשה ומהירה כפי שקרה, היא דלקת קרום המוח, שחיידק המנינגוקוק הוא אחד הגורמים לה".

עוד הוסיף פרופ' לשם כי התסמינים המרכזיים לחיידק הם מחלת חום, פריחה ולעיתים טשטוש הכרה. "מדובר על מחלה נדירה אך יש כמה מקרים שמתרחשים בישראל מידי שנה".

על פי הפרופ' לשם המענה לכך, הוא חיסונים. אותם מציעות חלק מקופות החולים כחלק מתוכניות הביטוח המשלים, "מדובר על לפחות שתי מנות חיסון", מציין לשם לאתר 'ynet'.

בחדרי חרדים

רוצים להצטרף לקבוצות הווטסאפ של כל רגע?

לבקשת הצטרפות למוגנים וכשרים

להצטרפות ישירה לקבוצות

שתף כתבה זו