תחקיר חושף: איש עסקים יהודי הסגיר את אנה פרנק

לפי תחקיר בארה"ב, איש עסקים יהודים בשם ארנולד ואן דה-ברג שימש כ"מודיע" עבור המשטר הנאצי והוא היה זה שסיפק את המידע שהוביל את הנאצים למשפחת פרנק

מאיר גלבוע | חדשות בעולם 17.1.2022 | 13:21

בית אנה פרנק באמסטרדם צילום: נתי שוחט, פלאש 90

ארנולד פון דן ברח, איש עסקים יהודי, הוא זה שהסגיר לנאצים את עליית הגג בה הסתתרה הנערה היהודייה אנה פרנק בתקופת מלחמת העולם השנייה. כך לפי מחקר שביצעה קבוצת חוקרים עצמאית הכוללת 20 היסטוריונים וקרימינולוגים וכן סוכן FBI לשעבר. לטענת החוקרים, פון דן ברח שהיה איש עסקים, עשה זאת ככל הנראה, כדי להציל את משפחתו.

לפי התחקיר, שהובא בתוכנית התחקירים "60 דקות" ברשת CBS, איש עסקים יהודים בשם ארנולד ואן דה-ברג שימש כ"מודיע" עבור המשטר הנאצי והוא היה זה שסיפק את המידע שהוביל את הנאצים למשפחת פרנק. 

אחד החוקרים סיפר על דן ברח: "הוא חי עם משפחתו באמסטרדם, הוא עשה את זה כדי להציל את משפחתו". לדבריו, "הראיות שאספנו לא מותירות יותר מדי צל של ספק שהוא האיש שאחראי להסגרתה של פרנק".

ואן דה-ברג שמת בשנת 1950, לא בהכרח ידע במי מדובר, אך הוא סיפק מסמכים ממועצה יהודית שפעלה באמסטרדם והעביר מידע לנאצים על יהודים רבים שמתחבאים בעיר. החוקר ציין כי שמו של ואן דה-ברג הועלה בחקירה כבר בשנת 1963, אך מסיבה שאינה ברורה לא המשיכו לחקור את הקשר שלו.

אנה פרנק בת ה-15 הוחבאה במשך שנתיים יחד עם משפחתה באמסטרדם שבהולנד ולאחר שנתפסה באוגוסט 1944 היא הועברה למחנה ההשמדה ברגן-בלזן, שם נרצחה.

בחדרי חרדים

רוצים להצטרף לקבוצות הווטסאפ של כל רגע?

לבקשת הצטרפות למוגנים וכשרים

להצטרפות ישירה לקבוצות

שתף כתבה זו