עיתון הארץ ננזף על מאמר השנאה המסית נגד החרדים

בית הדין לאתיקה של מועצת העיתונות הכריע היום כי מאמר שפרסם בתקופת הקורונה אורי משגב בעיתון 'הארץ' נגד הציבור החרדי הוא גזעני ומסית, "השימוש במונח 'אינתיפאדה חילונית' אינן יכול להתפרש אלא כקריאת לפגיעה פיזית בציבור שלם"

חזקי ניימן | תקשורת 28.4.2022 | 14:12

אורי משגב | צילום: פלאש 90

בית הדין לאתיקה של מועצת העיתונות נזף בעיתון 'הארץ' ובעיתונאי אורי משגב בגין מאמר שכולו שנאה והסתה נגד הציבור החרדי. בית הדין הורה לעיתון להסיר את המאמר מאתר הארץ.

כזכור, בשיא תקופת הקורונה כתב אורי משגב טור מסית ומזעזע בעיתון הארץ. תחת הכותרת "איפה השמאל שיצית אינתיפאדה חילונית?", קרא משגב לחילונים לפתוח באינתיפאדה נגד הציבור החרדי, וציין כי "מי שיעשה זאת יהפוך לכוכב עליון".

בטור כתב משגב כי "החרדים מסוכנים כיום להווה ולעתיד של ישראל יותר מהטילים של חיזבאללה ומהגרעין האיראני. נזקם מוחשי ויום יומי, לא פוטנציאלי. הקורונה, כטבעם של משברים דרמטיים, חשפה את האמת. החרדים הם אדוני הארץ, כתב משגב. ישראל מוכת קורונה בעיקר בגללם. בתל אביב נרשמו השבוע 4% בדיקות חיוביות, בחיפה 6%. זאת איננה מחלה של החילונים, בוודאי לא מגפה. רק הסגר הוא של החילונים. בירושלים, בני ברק, ביתר עילית ומודיעין עילית ממילא לא אוכפים אותו, והתחלואה משתוללת. בשרשרת הקורונה, החרדים שבים להיות חלק מהמדינה רק כשהם נזקקים לטיפול רפואי".

כדרכם של אנטישמים האשים משגב את היהודים, סליחה, את החרדים, בהשתלטות כלכלית. "אוכלוסייה הדואגת רק לעצמה, ולמרות זאת — כלומר, בדיוק בגלל זאת — ועדת הכספים ומשרדי השיכון והפנים והבריאות רשומים אצלה בטאבו. כל זה מוכר, אבל אז באה הקורונה והוכיחה, שחור על גבי מטוש, שבמקום שהחרדים יהיו אסירי תודה למדינה, הם מצפצפים עליה. ערכים כמו סולידריות, ערבות הדדית ואחריות לאומית לא מעסיקים אותם".

בהחלטת בית הדין לאתיקה של מועצת העיתונות והתקשורת נאמר כי "על רקע המצע העובדתי שהוצג בפנינו אין לנו אלא לקבוע כי המאמר אותו פרסם העיתונאי, ואותו ערך עורך העיתון, עושה שימוש בהתנהגותו ובהתנהלותו הבלתי מתקבלת על הדעת והראויה לגינוי של אותו חלק מהציבור החרדי וממנף אותה לטיעון כללי כנגד כלל החרדים במדינת ישראל עליהם הוא שופך קיתונות של אש וגופרית".

בית הדין לאתיקה הוסיף, "ואם בכל אלה אין די המאמר הופך את כל החרדים לאויב העם והמדינה. כאן מצטט בין הדין את המאמר: 'החרדים מסוכנים כיום להווה ולעתיד של ישראל יותר מהטילים של חיזבאללה ומהגרעין האירני'. בכך לא תמה הפרשה. השימוש שנעשה בכותרת המאמר " איפה הציבור שיצית אינתיפאדה חילונית', והסיום של המאמר במילים מי שיצית פה אינתיפאדה חילונית יהפוך לכוכב עליון' הינן מילים קשות. הן מכילות דברי הסתה, יוצרים תחושה כי הסכנה מהכתוב הינה ודאית וקרובה, ויש באותן מילים כתובות עידוד למלחמת אחים"

השימוש במונח 'אינתיפאדה חילונית' אשר תהפוך את מי שיצית אותה לכוכב עליון אינן יכול להתפרש אלא כקריאת לפגיעה פיזית בציבור שלם, ואנו - אנה אנו באים", נכתב בהחלטת בית הדין.

בסיכום כותב בית הדין: "הנה כי נמצא כי התוכן הגזעני והמסית של הביטויים הנכללים בכתבה מוציאים חלק ממנה מתחומו של חופש הביטוי. ולא נותר לנו אלא לקבוע כי עיתון 'הארץ' והעיתונאי אורי משגב הפרו את כלל 14א של כללי האתיקה של מועצת העיתונות והתקשורת בישראל".

כאמור, בית הדין קבע כי תינתן נזיפה לעיתון הארץ ולמשגב, והכריע כי יש להסיר את המאמר מאתר הארץ.

בחדרי חרדים

רוצים להצטרף לקבוצות הווטסאפ של כל רגע?

לבקשת הצטרפות למוגנים וכשרים

להצטרפות ישירה לקבוצות

שתף כתבה זו