חילזון חולץ מתוך... אפו של ילד בן שלוש

תחת הרדמה מלאה, שלפו רופאי המרכז הרפואי הלל יפה חילזון, מאפו של ילד בן שלוש, רגע לפני שנגרם נזק ממשי. הפעוט שוחרר לביתו, והבטיח לשחרר את החילזון בטבע

בריאות / קורונה19.8.2019 | 17:26

החילזון שחולץ מהאף (צילום: המרכז הרפואי הלל יפה)

לחדר מיון ילדים של המרכז הרפואי הלל יפה, הגיע בשבוע האחרון ילד קטן, בן 3, שהכניס לאפו חילזון. האם סיפרה, כי בנה ניגש אליה, וסיפר שהכניס ביוזמתו את החילזון לתוך אפו.

לאחר שההורים ניסו בכוחות עצמם להוציא את החילזון מאפו, ולא הצליחו, הם הגיעו לבית החולים, בתקווה כי הרופאים כן יצליחו בכך.

רופאי היחידה לאף אוזן גרון וכירורגיה של ראש צוואר שלפו את החילזון, שהיה תקוע עמוק בתוך הנחיר הימני, בעזרת מכשור עדין וברגישות יתרה, רגע לפני שנשאף לריאות ועלול היה לגרום נזק ממשי. "

הפעוט הגיע לחדר המיון נסער ולא איפשר להוציא את החילזון במרפאה ולכן נדרשנו להבהילו לחדר הניתוח, שם הוצאנו את החילזון בשלמותו, תחת הרדמה מלאה", ציין ד"ר אור דגן, רופא ביחידה, שטיפל בפעוט.

ד"ר יצחק ברוורמן, מנהל היחידה, ציין: "אם החילזון היה נתקע עמוק יותר, הוא היה עלול לגרום לדימום, כאב וזיהום. שאיפת גופים זרים זעירים בקרב ילדים עלולה להיות קטלנית מכיוון שקיימת האפשרות לחסימה של דרכי הנשימה וחנק".

בהקשר זה הוסיף ד"ר ברוורמן כי סימנים העלולים להעיד על נוכחות גוף זר בחלל האף הם: דימום מהאף, נזלת בעלת ריח לא נעים מנחיר אחד או לחילופין, אם הילד מתלונן על כאב בצורה עקבית.

ומה עם הפעוט והחילזון הקטן? הפעוט שוחרר כעבור יממה לביתו בריא ושלם והבטיח, יחד עם הוריו, לשחרר את החילזון לחופשי. 

כיכר השבת

שתף כתבה זו