נאס"א חשפה: מקום התרסקות בראשית

סוכנות החלל האמריקנית פרסמה תמונות ראשונות של אתר ההתרסקות של החללית הישראלית "בראשית" על הירח. בתמונות נראה אתר ההתרסקות ושברי החללית שפרוסים על מרחק של כמה עשרות מטרים בין מכתשי הירח

טכנולוגיה15.5.2019 | 18:59

מקום ההתרסקות | צילום: נאס"א

סוכנות החלל האמריקנית נאס"א חשפה היום (רביעי) צילום שמראה את מקום ההתרסקות של החללית הישראלית "בראשית" על הירח. הצילום, בשחור לבן, תיעד כתם כהה, ברוחב של כ-10 מטרים, המציין את נקודת הנחיתה. בתמונות ניתן לראות גם את שברי החללית המרוסקת, שפרוסים על מרחק של כמה עשרות מטרים בין מכתשי הירח.

לא ניתן לקבוע האם מדובר במכתש שיצרה ההתרסקות. יכול להיות שהמכתש שיצרה החללית בעת ההתרסקות קטן מדי כדי להופיע בתמונות או שהחללית יצרה כניסה קטנה במקום מכתש, לאור זווית הגישה הנמוכה שלה.

   

צילום: נאס"א

לפני כחודש, בתום טיסה של חודשיים, החללית "בראשית" של SpaceIL והתעשייה האווירית ניסתה לנחות אמש על פני הירח, אך במרחק קילומטרים ספורים מהיעד, אבד הקשר עם החללית והמנוע הראשי הפסיק לעבוד. החללית אמנם הגיעה לירח - אך לא נחתה כמתוכנן והתרסקה על שטחו.

נראה כי תקלה טכנית שארעה באחד הרכיבים גרמה לשרשרת אירועים במהלכם פסקה פעולת המנוע הראשי, ללא המנוע הראשי לא היה ניתן לבלום את החללית. החללית שהצליחה להתגבר על התקלה עשתה זאת מאוחר מידי, ובשלב זה פגעה באדמת הירח בעוצמה גדולה מידי.

   

החללית בראשון ב"סלפי" מהירח | צילום: בראשית

מן הנתונים שהגיעו לחדר הבקרה נראה כי בשלב בו תוקנה התקלה, לא היה ניתן לבלום את מהירות החללית ולהשלים את הנחיתה כמתוכנן. האירוע הטכני הראשוני התרחש בגובה של כ- 14 ק"מ מעל פני הירח, כך עולה מהנתונים הראשוניים. בטווח 150 מטר מהקרקע אבד סופית הקשר עם החללית והיא הגיעה למהירות אנכית של כ-500 קמ"ש לקראת הפגיעה באדמת הירח.

מוריס קהאן, מי שמימן את פרוייקט בראשית, הכריז מספר ימים אחרי ההתרסקות על הכוונה להתחיל בפרוייקט בראשית 2. מספר ימים לאחר מכן כבר נעשו פגישות ראשונות בנושא והעלות המוערכת היא בין 60 ל-80 מליון דולרים.

mako

שתף כתבה זו