כך מעבירה אירן נשק לחיזבאללה

סיוע מרוכשים סוריים, שימוש במתקנים אזרחיים של לבנון ונתיבי הברחה סודיים: כך מצליחה אירן להעביר אמצעי לחימה לחיזבאללה מתחת לרדאר. את המידע חשף השגריר דנון בדיון במועצת הביטחון של האו"ם

מדיני23.7.2019 | 19:17

ארכיון | מרק ישראל סלם, POOL 

"הנמל הימי של ביירות הפך לנמל הבית של חיזבאללה" – כך הצהיר היום (שלישי) שגריר ישראל לאו"ם, דני דנון, בדיון במועצת הביטחון. לדבריו, חיזבאללה משתמש בקביעות במתקנים אזרחיים של מדינת לבנון על מנת לשנע העברות אמצעי לחימה באופן בלתי חוקי ומפרה את החלטה 1701 של מועצת הביטחון.

דנון הציג בדיון מפה בה סומנו נתיבי העברות אמצעי לחימה שמשמשים את חיזבאללה: משדה התעופה של דמשק לשדה התעופה ח'רירי בביירות; מעברי הגבול הרשמיים בין סוריה ולבנון, כדוגמת מעבר אלמצנע; והנמל הימי של ביירות.

במהלך הדיון, שעסק במצב המזרח התיכון, חשף דנון: "בשנים 2018-2019 ישראל זיהתה פעילות אירנית להעברת אמצעים דו-שימושיים שמטרתם לקדם את פרויקט ייצור הטילים של חיזבאללה. בהובלת כוח קודס, אירן העבירה דרך הנמל הימי של ביירות ציוד דו-שימושי לחיזבאללה שסייע להעצים את התחמשות ארגון הטרור נגד מדינת ישראל. הנמל הימי של ביירות נהפך לנמל הבית של חיזבאללה".

דנון הוסיף כי גורמים סורים סייעו לאירן ולחיזבאללה, והם אלה שרכשו את הציוד מחברות אזרחיות זרות והעבירו אותו ללבנון, כשהם מסתירים את העובדה שהציוד נועד למפעלי ייצור הטילים של חיזבאללה. "האם אתם בטוחים שהחברות שלכם יודעות מה היעד הסופי של המשלוחים האלה?" שאל דנון את השגרירים בדיון.

mako

שתף כתבה זו